-3 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Największa przysięga w historii 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

OstródaNajwiększa przysięga w historii 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Ponad 260 ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej z Warmii i Mazur zakończyło szkolenie podstawowe w 4. Warmińsko- Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej i w sobotę złożyło przysięgę. Liczba terytorialsów na Warmii i Mazurach wzrosła do ponad 3 tys. 300.

reklama

W sobotę przysięgę złożyli ochotnicy, którzy w ramach „Ferii z WOT” zakończyli szkolenie podstawowe. Było ono skierowane głównie do nauczycieli i uczniów szkół średnich oraz studentów.

Sobotnia przysięga była największą w historii brygady. Po uroczystości, żołnierze Obrony Terytorialnej zaprezentowali pojazdy i sprzęt będący na wyposażeniu 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej – poinformowała kpr. Andżelika Żmijewska z 4. W-M BOT.

reklama

Od 20 stycznia w ramach „Ferii z WOT” kandydaci szkolili się w 42. Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu. Natomiast w Braniewie, gdzie stacjonuje 43. Batalion Lekkiej Piechoty realizowane było szkolenie podstawowe w systemie hybrydowym, na które ochotnicy stawili się pod koniec 2022 roku. Część szkolenia żołnierze realizowali w weekendy, by ostatnie 10 dni przeprowadzić je non stop.

Szef MON: jeszcze w tym roku w olsztyńskiej 16. Dywizji będzie dywizjon HIMARS-ów

Przed przysięgą żołnierze wzięli udział w egzaminie nazwanym pętlą taktyczna, który jest podsumowaniem zdobytych umiejętności. Posługiwanie się bronią, strzelanie, zakładanie maski przeciwgazowej i jej właściwe użycie, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem busoli, czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać.

reklama

Egzamin prowadzony był w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzeniu, przemieszczając się z punktu na punkt wykonywali przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdywali na mapie.

Egzamin odbył się na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu tak, aby podgrywając incydenty taktyczne jak kontakt ogniowy, działanie w strefie skażonej, czy ewakuacja rannego z pola walki, wykorzystując środki pozoracji, odzwierciedlić działanie potencjalnego przeciwnika, zmuszając tym samym szkolonych do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym w stosunku do zaistniałej sytuacji.

Olsztyńska 16. Dywizja razem z sojusznikami będzie ćwiczyć w rejonie Mierzei Wiślanej

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
...
5 lutego 2023 17:05

Same komandosy na rowerach

Glono
6 lutego 2023 17:34

Jedna już wary na wojnę se zrobiła

Popularne
Ogłoszenia

Żołnierze z Węgorzewa odbyli jazdy na K9

Olsztyńska 16. Dywizja razem z sojusznikami będzie ćwiczyć w rejonie Mierzei Wiślanej