-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Prace przy budowie drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną wciąż trwają

ElblągPrace przy budowie drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną wciąż trwają

Na rzece Elbląg trwa budowa drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Zaawansowanie prac wynosi 80 procent. Z powodów atmosferycznych wstrzymano prace na Zalewie Wiślanym, ale postęp prac w tej część pozostaje bez zmian.

Kolejne etapy inwestycji

reklama

Urząd Morski w Gdyni podał w komunikacie, że zakończona we wrześniu ubiegłego roku część budowy dwudziestotrzykilometrowej drogi wodnej, która ma łączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, nie jest końcem całej inwestycji. Kanał Żeglugowy wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą oraz wyspą na Zalewie Wiślanym stanowi pierwszy etap inwestycji. Wciąż trwają prace związane z kolejnymi etapami.

Jak powiedział Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury „Z samego Kanału Żeglugowego, od jego otwarcia, skorzystało około pół tysiąca jednostek, w przeważającej większości o mniejszym zanurzeniu z uwagi na prace prowadzone na rzece Elbląg i Zalewie Wiślanym. Z Kanału korzystają również jednostki robocze, zaangażowane w kolejne etapy budowy. Zgodnie z przyjętymi założeniami, żegluga na tym akwenie osiągnie docelowe parametry po zakończeniu całej inwestycji”.

II etap inwestycji wciąż trwa

reklama

Na rzece Elbląg przebudowywany tor wodny na odcinku o długości około 10,4 km stanowić ma drugi etap inwestycji. Celem ma być uzyskanie 60 m szerokości na rzece, a w rejonie miejscowości Nowakowo 40 m (mierzonej w dnie). Dodatkowo brzegi wzdłuż rzeki Elbląg mają zostać obudowane konstrukcją hydrotechniczną. Umocnienie brzegów ma być realizowane w formie ścianki szczelnej, zwieńczonej żelbetowym oczepem, a tor wodny ma być zabezpieczony skarpą podwodną. Dodatkowo, aby ułatwić dostęp do rzeki, mają zostać wybudowane 2 przystanie niskie wraz ze slipem do wodowania jednostek.

Wiadomo już ile jednostek przepłynęło w tym roku przez Kanał Żeglugowy na Mierzei Wiślanej

Etap II obejmuje także budowę nowego, najdłuższego, bowiem ponad stumetrowego mostu obrotowego w miejscowości Nowakowo. Ma on się znajdować w odległości około 650 m w kierunku południowym od istniejącego mostu pontonowego. Wraz z budową nowej przeprawy mostowej, zaprojektowano również budowę nowego odcinka drogi powiatowej, wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Elbląg oraz dróg dojazdowych do obsługi nieruchomości. Prace w ramach II etapu trwają od kwietnia 2021 roku, a aktualne zaawansowanie prac wynosi około 80 procent.

reklama

Dotąd w ramach prac hydrotechnicznych, które obejmują obudowę brzegów rzeki Elbląg, pogrążono ponad 15 tys. metrów bieżących grodzic stalowych, wykonano system kotwiący w ilości 4,4 tys. sztuk, oczepy żelbetowe, pochylnie dla zwierząt, przepusty wałowe. Zmodernizowano również elementy oznakowania nawigacyjnego. Trwają także prace brukarskie, a w Nowakowie trwa wytwarzanie konstrukcji stalowej ustroju nośnego mostu wraz z zabezpieczeniem antykorozyjnym.

Projekt o utworzeniu przejścia granicznego w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej trafił do opiniowania

Prace w ramach trzeciego etapu chwilowo wstrzymane

W ramach III etapu realizowana ma być budowa toru wodnego na Zalewie Wiślanym, na długości około 8200 m. Prace rozpoczęto w maju 2022 roku. Zaawansowanie prac dla etapu trzeciego wynosi obecnie około 80 procent. Ze względu na okres zimowy, prace zostały wstrzymane w połowie grudnia na około 3 tygodnie.

Jak powiedział Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni „Jeszcze wiosną planowane jest oddanie do użytkowania nowego mostu w Nowakowie, co niewątpliwie usprawni nie tylko żeglugę, ale także komunikację kołową z Wyspą Nowakowską. Umożliwi to także podjęcie kolejnych działań, związanych z zamknięciem dotychczasowego, przestarzałego mostu pontonowego i przeprowadzenie prac, polegających na umocnieniu brzegów w tym rejonie”.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Wiadomo już ile jednostek przepłynęło w tym roku przez Kanał Żeglugowy na Mierzei Wiślanej