5 C
Olsztyn
środa, 21 lutego, 2024
reklama

Prace przy budowie drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną wciąż trwają

ElblągPrace przy budowie drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną wciąż trwają

Budowa drogi wodnej na rzece Elbląg, mającej połączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, wciąż trwa. Zaawansowanie prac wynosi 80%. Prace na Zalewie Wiślanym wstrzymano z powodu warunków atmosferycznych, ale postęp prac na rzece pozostaje bez zmian.

reklama

Rozwój inwestycji

Kanał Żeglugowy z towarzyszącą mu infrastrukturą oraz wyspą na Zalewie Wiślanym stanowią pierwszy etap inwestycji. Urząd Morski w Gdyni podał w komunikacie, że zakończona we wrześniu ubiegłego roku budowa to wciąż nie koniec całej inwestycji. Trwają prace przy kolejnych etapach.

Z Kanału Żeglugowego, od jego otwarcia, skorzystało już około pół tysiąca jednostek, przede wszystkim o mniejszym zanurzeniu, ale wraz z postępem budowy korzystają z niego także jednostki robocze. Docelowe parametry tej drogi wodnej zostaną osiągnięte po zakończeniu całej inwestycji.

reklama

II etap inwestycji

Drugim etapem inwestycji będzie przebudowa toru wodnego na rzece Elbląg o długości około 10,4 km. Celem inwestycji jest uzyskanie 60 m szerokości w głębi koryta i 40 m szerokości mierzonej w dnie w rejonie miejscowości Nowakowo. Brzegi wzdłuż rzeki Elbląg zostaną obudowane konstrukcją hydrotechniczną. Tor wodny zostanie zabezpieczony skarpą podwodną, a oprócz tego mają zostać wybudowane 2 przystanie niskie wraz ze slipem do wodowania jednostek.

W ramach etapu II będzie także budowany nowy, ponad stumetrowy most obrotowy w miejscowości Nowakowo. Ma on znaleźć się w odległości około 650 m na południe od istniejącego mostu pontonowego. Wraz z budową nowej przeprawy mostowej, zaprojektowano również budowę odcinka drogi powiatowej wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Elbląg oraz dróg dojazdowych do obsługi nieruchomości. Prace w ramach etapu II trwają od kwietnia 2021 roku, a aktualne zaawansowanie prac wynosi około 80 procent.

Do tej pory w ramach prac hydrotechnicznych, które obejmują obudowę brzegów rzeki Elbląg, pogrążono ponad 15 tys. metrów bieżących grodzic stalowych oraz wykonano system kotwiący w ilości 4,4 tys. sztuk, oczepy żelbetowe i pochylnie dla zwierząt. Prace są kontynuowane.

reklama

Budowa trzeciego etapu wstrzymana

Trzeci etap inwestycji obejmuje budowę toru wodnego na Zalewie Wiślanym o długości około 8200 m. Prace rozpoczęto w maju 2022 roku, a ich zaawansowanie wynosi około 80 procent. Prace zostały wstrzymane na około 3 tygodnie z powodu okresu zimowego.

Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, powiedział, że nowy most w miejscowości Nowakowo zostanie oddany do użytku wiosną. To usprawni żeglugę i komunikację kołową z Wyspą Nowakowską oraz umożliwi podjęcie kolejnych działań, związanych z umocnieniem brzegów w tym rejonie.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia