-2 C
Olsztyn
niedziela, 29 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Amerykański żołnierz został zatrzymany w obwodzie kaliningradzkim

WiadomościAmerykański żołnierz został zatrzymany w obwodzie kaliningradzkim

Weteran amerykańskiej marynarki wojennej Taylor Dudley, który został zatrzymany w kwietniu 2022 roku w obwodzie kaliningradzkim, został uwolniony z aresztu w Rosji. W czwartek przybył do Polski. W negocjacje w sprawie Dudleya były zaangażowane Departament Stanu, a także ambasady USA w Warszawie i Moskwie – poinformowała CNN.

reklama

Dziewięć miesięcy temu 35-letni były wojskowy uczestniczył w festiwalu muzycznym w Polsce. Następnie przekroczył granicę Polski z obwodem kaliningradzkim i tam został zatrzymany. Nie jest jasne, dlaczego mężczyzna znalazł się na terytorium Rosji. Władze USA nie uznały aresztowania Dudleya za „bezprawne” lub oparte na arbitralnych i dyskryminujących motywach – podała CNN.

W czwartek Amerykanin został przekazany przez stronę rosyjską do Polski na przejściu granicznym Bagrationowsk-Bezledy.

reklama

„Wspaniale, że po sześciu miesiącach intensywnych negocjacji udało się doprowadzić do uwolnienia Dudleya” – oznajmił w rozmowie z CNN Bill Richardson, były stały przedstawiciel USA przy ONZ i gubernator stanu Nowy Meksyk. Kierował on rozmowami Waszyngtonu z Moskwą w sprawie powrotu weterana do ojczyzny.

Uwolnienie Dudleya nie było związane z żadną wymianą, czyli przekazaniem do Rosji obywatela tego kraju, odbywającego karę pozbawienia wolności w USA.

reklama

Jak zauważyła CNN zatrzymanie byłego wojskowego w obwodzie kaliningradzkim nie zostało wcześniej nagłośnione na prośbę rodziny weterana.

Na początku grudnia ubiegłego roku, przetrzymywana w Rosji amerykańska koszykarka Brittney Griner, skazana tam na dziewięć lat więzienia, została wymieniona na rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta. Przekazanie więźniów odbyło się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne