-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Sos tysiąca wysp i „kawusia” z mlekiem. Politycy PiS w Olsztynie bronili prezesa Obajtka na stacji Orlen

OlsztynSos tysiąca wysp i "kawusia" z mlekiem. Politycy PiS w Olsztynie bronili...

Na serii konferencji prasowych w województwach politycy PiS odnosili się do kwestii cen paliw i zarzutów PO w tej sprawie. Ceny paliw w Polsce są wśród najniższych w Europie; natomiast za PO rząd prowadził bardzo niebezpieczną politykę w zakresie energetyki – mówili.

reklama

*nagranie wideo

W środę odbyła się seria konferencji prasowych polityków PiS w poszczególnych województwach. Konferencje poświęcone był kwestii cen paliw, a także polityki związanej z ustalaniem wieku emerytalnego za czasów rządów PO-PSL. Konferencje zorganizowane zostały w reakcji na zapowiedź rzecznika PO Jana Grabca, że KO będzie domagać się wyjaśnienia zawyżania cen paliw przez PKN Orlen przed 1 stycznia, by po Nowym Roku ceny te nie wzrosły. Grabiec mówił, że między 31 grudnia a 1 stycznia – pomimo podwyższenia od 2023 r. z 8 do 23 proc. stawki podatku VAT na paliwa – cena nie uległa zmianie, a nawet gdzieniegdzie spadła. „To oznacza, że wcześniej płaciliśmy kilkanaście procent więcej niż musieliśmy płacić” – przekonywał rzecznik PO.

reklama

Wiceprzewodniczący klubu PiS Marek Suski przekonywał na konferencji w Warszawie, że „patrząc porównawczo na ceny paliw, to w Polsce są jedne z najniższych”. Jak ocenił, dowodem jest to, że „nasi sąsiedzi, z Niemiec i Litwy, przyjeżdżają do nas, żeby tankować”.

Sos tysiąca wysp i "kawusia" z mlekiem. Politycy PiS w Olsztynie bronili prezesa Obajtka na stacji Orlen polityka Olsztyn, Wiadomości, Wideo

„To wynik sukcesu i podjętych decyzji dotyczących fuzji, stworzenia giganta – największej spółki, Orlen jest właśnie taką spółką – i podjęcie działań dotyczących fuzji z Saudi Aramco. To decyzja historyczna dla Polski, bo przewidywanie, że może nastąpić szantaż energetyczny spowodowało podjęcie przez prezesa (Orlen Daniela) Obajtka pracy nad połączeniem się z jedną z najsilniejszych firm światowych, która ma dostęp do własnych zasobów ropy i gazu. Dzięki temu nie zabrakło w Polsce paliwa” – powiedział.

reklama

„Jednocześnie od wielu lat rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie dywersyfikował dostawy surowców energetycznych i dzięki temu Polska jest bezpieczna. A inne kraje europejskie nam zazdroszczą” – dodał Suski.

Polityk PiS ocenił, że w czasach gdy rządziła Platforma Obywatelska, to wtedy zachęcała Rosjan do inwestycji w Polsce a jednocześnie opóźniała budowę gazoportu na polskim wybrzeżu. „To była bardzo niebezpieczna polityka. Dzisiaj Polska jest bezpieczna dzięki dobrym, mądrym posunięciom stricte biznesowym. Dziś opieramy się światowemu kryzysowi energetycznemu” – zaznaczył.

Mirosław Arczak: Trudno mi zrozumieć nieobecność pozostałych 24 radnych [OPINIA]

„Warto pamiętać o tym, że rząd PiS od samego początku wojny na Ukrainie zdecydował się wprowadzić rozwiązania antyinflacyjne. Takim rozwiązaniem było również działanie na rzecz obniżenia cen paliw, poprzez obniżkę VAT-u i obniżkę akcyzy na paliwa do najniższego poziomu akceptowanego przez Unię Europejską” – powiedział z kolei poseł PiS Jarosław Krajewski. Podkreślił, że to Unia Europejska wymusiła zakończenie obniżonego VAT-u na paliwa i od 1 stycznia, mimo powrotu VAT-u na paliwa, mamy jedne z najniższych cen paliw.

Podkreślił, że politycy PO wychodzą z założenia, ze „tylko kryzys energetyczny, tylko kryzys związany z wysoką inflacją wywołaną przez wojnę na Ukrainie” doprowadzi do przejęcia władzy przez Platformę Obywatelską. „PO nie przedstawia żadnych planów jak walczyć z inflacją, ale cały czas atakuje PiS, również za te informacje, które są świetne dla milionów Polaków” – dodał.

Z kolei w Olsztynie politycy PiS przekonywali innymi argumentami. „Miłym zaskoczeniem dla nas było to, że wartość paliwa, która była na stacjach Orlenu, gdzie najczęściej tankujemy, nie uległa w ogóle zmianie. 31 grudnia i 1 stycznia cena paliwa była taka sama” – mówiła senator Bogusława Orzechowska.

Sos tysiąca wysp i "kawusia" z mlekiem. Politycy PiS w Olsztynie bronili prezesa Obajtka na stacji Orlen polityka Olsztyn, Wiadomości, Wideo

Na konferencji prasowej w Olsztynie parlamentarzyści PiS z Warmii i Mazur apelowali do PO, aby „kibicowała Polakom, a nie drożyźnie”. „Żeby nie krytykowała tego, że ceny paliw są na stabilnym poziomie na stacjach benzynowych, a nie są po 10 zł, tak jak by zapewne chciała PO” – mówiła pełnomocnik PiS w okręgu olsztyńskim poseł Iwona Arent.

Senator Bogusława Orzechowska zwróciła uwagę, że w 2012 r. za średnią krajową można było kupić 260 l paliwa miesięcznie, a w tej chwili jest to 460 l, więc – jak mówiła – wartość nabywcza pieniędzy zarobionych przez Polaków znacznie wzrosła. Zdaniem posła Jerzego Małeckiego, „totalna opozycja” uważa, że jeżeli w Polsce będzie coraz drożej, to będą jej rosły słupki poparcia. „PO zbija tylko kapitał polityczny, a jak rządzili nie potrafili ustabilizować cen, m.in. benzyny i ropy” – powiedział.

Marcin Kulasek: Rok w cieniu wojny i zbrojeń [OPINIA]

Na miejscu był także poseł Robert Gontarz, który mówił: „To nie jest prawda, że Orlen zyskuje na paliwach na polskich sprzedawcach. Zaledwie 4% zysku PKN Orlen pochodzi ze sprzedaży paliw na polskich stacjach. Na granicą marża wzrosła, natomiast na polskich stacjach – spadła”.

Środową serię konferencji polityków PiS w województwach zapowiedział w rozmowie we wtorek rzecznik partii Rafał Bochenek. „”Nasi parlamentarzyści będą apelowali do PO, aby kibicowała Polakom, a nie drożyźnie” – powiedział.

Jan Grabiec (KO) mówił, że KO będzie oczekiwać wyjaśnienia kwestii cen paliw m.in. od ministra aktywów państwowych. Grabiec ocenił, że przez zawyżenie marż przez Orlen społeczeństwo straciło 2,5 mld zł. „O tyle mniej w ubiegłym roku mogliśmy zapłacić za paliwo. Dla przeciętnej polskiej rodziny to oznacza o 200 zł więcej w portfelu. Tyle podarowaliśmy prezesowi Obajtkowi i rządowi PiS” – mówił Grabiec. Jego zdaniem sprawę powinien zbadać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rzecznik PO zorganizował konferencję w odpowiedzi na wtorkową konferencję prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka.

Obajtek oświadczył we wtorek, że PKN Orlen to koncern multienergetyczny, który stabilizuje ceny paliw w kraju. Jak zaznaczył, gdyby koncern nie komunikował, że postara się utrzymać ceny mimo podwyżki VAT od 1 stycznia, na rynku mogłaby wybuchnąć panika. Zaznaczył też, że regulowanie cen paliw doprowadziłoby do ich braku, np. z tego powodu, że ustałby import.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

42 KOMENTARZY

42 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Antoni
5 stycznia 2023 05:20

Odklejency.Marża na stacjach po 80gr na litrze!masakra

Czytek
5 stycznia 2023 08:18

Kłamcy, zdrajcy i szubrawcy!!! Dlaczego sąsiad z zachodu za przeciętną wypłatę kupi 4 razy więcej paliwa niż Polak, który ma „najtańsze paliwo”? PiS/ PO to jeden ten sam syf! Wybraliście PiS , bo za ostro was ru.ało PO, teraz boli pupa od PiSdzielców i znowu chcecie PO – tak wygląda obraz zidiociałego wyborcy, który wierzy TV.

Popularne

Radosław Nojman: Stomil – tak! Ale czy jeszcze Olsztyn? [OPINIA]