-3 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rok z Rodzinnym kapitałem opiekuńczym

WiadomościRok z Rodzinnym kapitałem opiekuńczym

1 stycznia 2022 r. wszedł w życie Rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. – To ważne wsparcie dla rodziców. W ciągu roku wypłaciliśmy ponad 3,5 mld zł na blisko 593 tys. dzieci – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ponad 3,5 mld zł w ramach Rodzinnego kapitału opiekuńczego

reklama

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia przyznawane niezależnie od dochodów. Rodzice sami decydują, na co przeznaczają dodatkowe środki – np. czy wolą opłacić żłobek, czy nianię.

Nietypowe zgłoszenie. 4-letni chłopiec powiedział rodzicom „pa pa” i uciekł

– Nowe świadczenie, które weszło w życie z początkiem ubiegłego roku, to ważne wsparcie dla rodziców. Dodatkowe środki pozwalają pokryć część kosztów opieki nad najmłodszym dzieckiem, a w efekcie łatwiej godzić życie rodzinne z pracą. W ciągu roku od uruchomienia programu wypłaciliśmy ponad 3,5 mld zł na blisko 593 tys. dzieci – podkreśla minister Marlena Maląg.

Dofinansowanie do opieki żłobkowej

reklama

W 2022 r. wszedł w życie również inny instrument wsparcia dla rodziców dzieci do lat 3.

Od kwietnia ubiegłego roku można składać wnioski o rządowe dofinansowanie do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna przysługuje na te dzieci, które nie są objęte Rodzinnym kapitałem opiekuńczym. To nawet 400 zł miesięcznie, które trafia bezpośrednio do placówki.

Mamy już informacje o urodzeniach i imionach nadawanych w Olsztynie w poprzednim roku
reklama

– To wsparcie dla rodziców tych dzieci, które np. nie spełniają kryterium wieku, więc nie otrzymują Rodzinnego kapitału opiekuńczego. Do tej pory wsparcie w ramach dofinansowania do opieki żłobkowej wyniosło przeszło 332 mln zł i objęło 146,5 tys. dzieci – wskazuje szefowa resortu rodziny.

W przypadku dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna również nie obowiązuje kryterium dochodowe.

źródło: UW

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Nietypowe zgłoszenie. 4-letni chłopiec powiedział rodzicom „pa pa” i uciekł