-4 C
Olsztyn
sobota, 4 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Protest przeciwko budowie wielkiego centrum dystrybucyjnego Lidla pod Olsztynem

OlsztynProtest przeciwko budowie wielkiego centrum dystrybucyjnego Lidla pod Olsztynem

Najprawdopodobniej na początku 2023 roku rozpocznie się budowa wielkiego centrum dystrybucyjnego Lidla. Komitet Obrony Gietrzwałd zamieścił na Facebooku petycję przeciwko tej inwestycji. Trwa zbieranie podpisów.

Koniec postępowania dowodowego w sprawie Lidla

reklama

Zakończyło się postępowanie dowodowe w postępowaniu administracyjnym w sprawie wydania decyzji środowiskowych dla „Budowy Centrum Dystrybucyjnego LIDL Gietrzwałd wraz z infrastrukturą techniczną – doziemnymi instalacjami zewnętrznymi w miejscowości Gietrzwałd w gminie Gietrzwałd”. Postępowanie toczyło się na wniosek Lidl Sp. z o.o. Sp. k., o jego zakończeniu poinformował wójt gminy Gietrzwałd w zamieszczonym na stronie gminy 23 grudnia 2022 roku obwieszczeniu.

Pozytywne opinie w tej sprawie wydali między innymi Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olsztynie i Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” Zarządu Zlewni w Elblągu.

reklama

Zakończenie postępowania oznacza, że budowa centrum dystrybucyjnego może się zacząć już niebawem, prawdopodobnie na początku 2023 roku.

Jak przypomina debata.olsztyn.pl, niedaleko Olsztyna podobny obiekt uruchomił Jeronimo Martins, który już ponad rok temu rozpoczął budowę centrum logistycznego Biedronki w Stawigudzie. Centrum znajduje się na 9-hektarowej działce i zajmuje 38 tysięcy metrów kwadratowych, czyli – jak to obrazowo przedstawia „Debata” – więcej niż pięć boisk piłkarskich.

Komitet Obrony Gietrzwałd protestuje

reklama

Przeciwko planowanej budowie protestuje Komitet Obrony Gietrzwałd. Na Facebooku zamieścił petycję w tej sprawie. Wskazuje, że powstanie tak dużego obiektu przy drodze Gietrzwałd – Łajsy będzie się wiązać z olbrzymim natężeniem ruchu pojazdów ciężarowych i TIR-ów, co z kolei wpłynie na bezpieczeństwo dojeżdżających do szkoły i przedszkola dzieci. Wzrośnie emisja spalin, co przełoży się na obniżenie wartości sąsiednich działek i nieruchomości. Komitet obawia się również spadku atrakcyjności gminy, która przyciąga tysiące pielgrzymów w Polski i całego świata.

Trwa zbieranie podpisów pod petycją.

Lidl już od pewnego czasu przymierzał się do realizacji tej inwestycji. Dwa lata temu przedstawił włodarzom Gietrzwałdu list intencyjny, w którym wyrażał zainteresowanie pozyskaniem 40 hektarów na terenie gminy.

W Olsztynie powstanie kolejny McDonald’s. Znamy lokalizację piątej restauracji

Komentarz sieci Lidl

Lidl Polska to firma odpowiedzialna społecznie, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby nasze działania miały pozytywny wpływ na otaczającą rzeczywistość. Chcielibyśmy podkreślić, że od samego początku prac nad każdą z naszych inwestycji analizujemy wszelkie warianty, które w największym stopniu są dopasowane do otoczenia i sąsiadującej z inwestycją natury.

Aktualnie jesteśmy zainteresowani wieloma lokalizacjami, w których moglibyśmy wybudować nowe centrum dystrybucji Lidl Polska. Znajdujemy się na etapie poszukiwań najbardziej odpowiedniego miejsca.

Pragniemy jednak podkreślić, że projektując każdą naszą nową inwestycję – m.in. sklepy czy centra dystrybucji – zwracamy dużą uwagę na nowoczesne rozwiązania ekologiczne. Nasze magazyny zostają wyposażone w rozwiązania mające na celu ograniczenie wpływu nowej inwestycji na otoczenie – np. instalacje fotowoltaiczne, które produkują rocznie prawie 1 GWh (gigawatogodzinę) energii elektrycznej, co stanowi około 20% całorocznego zapotrzebowania magazynu na energię elektryczną. Ponadto stosujemy także instalacje chłodnicze o mocy chłodniczej, napełnione wyłącznie naturalnym czynnikiem chłodniczym, jakim jest amoniak. Co więcej, wprowadzamy system odzysku ciepła z instalacji chłodniczych wraz z ogrzewaniem płaszczyznowym podposadzkowym – rozwiązanie przyjęte dla wszystkich obiektów sieci Lidl Polska. Nasze magazyny posiadają także własne ujęcie wody dla celów technologicznych oraz systemy wykorzystania wody deszczowej (tzw. „wody szarej”) w instalacjach sanitarnych. Dodatkową oszczędność energii zapewnia oświetlenie LED oraz systemy ograniczające zużycie energii elektrycznej.

Budujemy nasze centra dystrybucji tak, aby mogły uzyskać certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), który jest przyznawany budynkom po dokonaniu wielokryterialnej oceny energetycznej i środowiskowej obiektu, tylko po uzyskaniu pozytywnej opinii. Warto zaznaczyć, że centra dystrybucji sieci Lidl Polska ulokowane w Bydgoszczy, Będzinie, Stargardzie oraz Mińsku już taki certyfikat posiadają.

Ceny mieszkań w Olsztynie 2022. Jest drogo i coraz rzadziej nas stać na własne lokum?

Warto również wspomnieć, że jako Lidl Polska, dbamy o tereny zielone dookoła naszych sklepów. Przykładem tych działań jest rozpoczęty w tym roku projekt sadzenia łąk kwietnych. Przy części naszych obiektów istnieje przestrzeń, którą możemy zagospodarować i tak np. zamiast sadzić standardowy trawnik stworzyliśmy łąki kwietne. Jest to trend widoczny na całym świecie, nierzadko w dużych miastach, w których tego naturalnego środowiska dla owadów brakuje. Rozwiązanie to jest zdecydowanie bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska, dlatego z ogromną radością wprowadziliśmy je testowo przy wybranych sklepach Lidl w Lublinie, Swarzędzu, Wrocławiu, Opolu Lubelskim, Ustroniu Morskim oraz Warszawie. Wierzymy, że w ten sposób zainspirujemy inne podmioty na rynku do tworzenia łąk i wspierania bioróżnorodności, która ma wpływ na ochronę klimatu.

Nowe centrum dystrybucji to także kilkaset nowych miejsc pracy dla społeczności lokalnych. Od stycznia 2023 roku pracownicy magazynów zarabiają od 4800 zł brutto do 5250 zł brutto na początku zatrudnienia. Już po roku pracy wzrośnie do poziomu – 5050 zł brutto do 5500 zł brutto. Po dwóch latach zatrudnienia wyniesie od 5300 zł brutto do 5800 zł brutto, a po trzech latach pracy od 5650 zł brutto do 6050 zł brutto.

Poza atrakcyjnymi wynagrodzeniami jednymi z najwyższych w handlu, oferujemy pozapłacowe benefity, takich jak prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie grupowe, karta Multisport, wyprawka „dla maluszka” oraz pierwszoklasisty, a także bezpłatny Program Wsparcia Pracowników, w ramach którego mogą oni skorzystać z pomocy psychologa, prawnika i doradcy finansowego. Jedną z zalet pracy w Lidl Polska jest również szansa na rozwój zawodowy – firma promuje równość płacową kobiet i mężczyzn oraz awanse wewnętrzne. Co więcej, wszyscy pracownicy oraz ich bliscy mogą poszerzać swoje kompetencje, dzięki bezpłatnemu dostępowi do eTutor, platformy do samodzielnej nauki języków obcych online.

reklama
reklama
reklama
reklama

20 KOMENTARZY

20 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
3 stycznia 2023 15:23

Zaczyna się. Dewotki się zebrały, będą protesty :).

Anty tko
3 stycznia 2023 18:49

Zamiast się cieszyć że miejsca pracy będą to jeszcze protestują….

Popularne

Nowy biurowiec przy alei Wojska Polskiego. Rusza duża inwestycja