Abonament telefoniczny jest w dzisiejszych czasach stałym kosztem w comiesięcznych wydatkach niemalże każdej rodziny. Badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wskazują, że wśród badanych dzieci w wieku od 7 do 14 lat, blisko 80% posiada telefon komórkowy. Zatem uwzględniając liczbę abonamentów w rodzinie, na którą składa się co najmniej trzech użytkowników telefonii komórkowej, trudno nie pokusić się o dokładną analizę ofert rynkowych, tak by wybrać optymalne rozwiązanie dla każdego członka rodziny i zminimalizować koszty.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze abonamentu dla dziecka
Pierwszą najważniejszą kwestią jest dokładne przeanalizowanie potrzeb każdego użytkownika telefonu, w tym najmłodszych członków rodziny. Dzieci niejednokrotnie mniej rozmawiają przez telefon, częściej wysyłają sms, a zdecydowanie najwięcej korzystają z różnego rodzaju komunikatorów, do których funkcjonowania niezbędne jest łącze internetowe. Za komunikację służą im również spotkania online na platformach gamingowych. Ponadto sam aparat ma niebagatelne znaczenie. Przy wyborze telefonu z wysokiej półki z dużym pakietem internetu mobilnego koszt standardowego abonamentu może być bardzo wysoki. Dlatego w tym miejscu warto zwrócić uwagę na opcję bez aparatu telefonicznego, który dziecko może otrzymać na zbliżające się święta lub ostatecznie może samodzielnie go kupić zbierając pieniądze z prezentów. Poza tym, że koszty aparatu i abonamentu będą niższe niż nabycie ich w pakiecie, to dodatkowo dziecko będzie miało okazję doświadczania wartości pieniądza. Kolejnym aspektem przy wyborze abonamentu dla dziecka (i nie tylko) jest rodzaj podpisywanej umowy. Wielu operatorów oferuje klientom oferty, w których ustalony jest konkretny czas minimalny ich trwania. Wcześniejsza rezygnacja związana jest z poniesieniem dodatkowych, często znacznych opłat. Dlatego warto zwrócić uwagę na oferty, które pozwalają na elastyczność i dają możliwość podpisania umów na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Z jednej strony pozwoli to na zmianę operatora lub całkowitą rezygnację z usługi, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba. Z drugiej strony świadomość dla dziecka, że abonament nie jest dany raz na zawsze, może być dobrym motywatorem np. w utrzymaniu porządku we własnym pokoju. W zależności od pakietu internetu najtańsza oferta na rynku to 9,99 zł/mc z 2 GB Internetu w sieci Otvarta. Wskazany operator zwiększa ten limit ponad dziesięciokrotnie tj. do 21GB z nielimitowanymi rozmowami i sms za cenę 18,99 zł/mc.
Dopasowanie abonamentu do potrzeb rodziców
Osoby dorosłe posiadają bardzo zróżnicowane potrzeby i oczekiwania w stosunku do abonamentu telefonicznego. Należy również podkreślić, że z rozwojem technologii i digitalizacji społeczeństwa te potrzeby nieustannie rosną i coraz trudniej obecnie znaleźć osoby, które używają telefonu np. tylko do rozmów. Elektroniczny dziennik, kontakt z członkami klasy na komunikatorach, załatwianie spraw za pośrednictwem e-urzędów to tylko wybrane przykłady, przy których rodzicielstwo wymusza posiadanie mobilnego internetu w telefonie. Nie wspominając o kwestiach zawodowych czy rozrywce. Poszukując oferty zaspokajającej potrzeby w najwyższym możliwym stopniu standardowo zaczynamy od ustalenia niezbędnych warunków współpracy w zakresie: limitów rozmów telefonicznych, SMS, MMS, czy transferu danych. Są to pierwsze kluczowe kwestie, na które użytkownicy zwracają uwagę i bardzo słusznie. Dla przykładu sieć Otvarta oferuje nielimitowane rozmowy i SMS z całkiem sporym pakietem danych tj. 31 GB za kwotę 29,99 zł/mc. Przeglądając oferty pod względem wskazanych punktów, można dojść do wniosku, że sporo ofert jest niezwykle zbliżonych do siebie. Na co zatem zwrócić uwagę, by być w najwyższym stopniu usatysfakcjonowanym?. Przede wszystkim na jakość rozmów. Nic bardziej nie irytuje, gdy nie słyszymy dziecka dzwoniącego ze szkolnego korytarza, kontrahenta lub potencjalnego klienta, szczególnie gdy istnieją dodatkowe czynniki zakłócające. Przykładem sieci, która oferuje wysoką jakość rozmów, a co za tym idzie bardziej zrozumiały i zaostrzony głos w technologii HD Voice jest Otvarta. Większość operatorów zapewnia transmisję mowy w mniejszym spektrum częstotliwości, co m.in. zwiększa podatność rozmowy na zakłócenia. Kolejnym ważnym elementem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę to technologia i jakość połączenia z internetem. W tym miejscu istotny jest dostęp nie tylko do LTE, ale również 5G, co zapewni stabilne i szybkie połączenie z siecią.
Reasumując, wybierając abonament dla rodziny, a w zasadzie dla każdego członka rodziny, warto zwracać uwagę na takie kwestie jak: limity rozmów, SMS, MMS, jakość rozmów, pakiety internetu, streaming danych, rodzaj internetu LTE czy LTE i 5G, karta eSIM, czy elastyczność umowy. Po ustaleniu priorytetów można zabrać się do porównania cen za konkretne pakiety. Przy czym, jak wspomniano wcześniej, porównania warto dokonywać bez aparatu telefonicznego, gdyż jego koszt przesadnie podniesie wartość abonamentu, w porównaniu do zakupu poza abonamentem. Wybór odpowiedniego operatora dla każdego członka rodziny poza zaspokojeniem potrzeb, nie powinien nadmiernie obciążać domowego budżetu, tym bardziej w dobie nieustannie rosnącej inflacji. Dlatego warto sprawdzić wszystkie dostępne opcje najlepiej u elastycznego operatora takiego jak sieć Otvarta.
ja też mam abonament w tej sieci a teraz zastanawiam się jeszcze nad internetem mobilnym.
no to fakt, nie dość, ze ceny abonamentów niskie to jeszcze umowa na czas nieokreślony 🙂