-1 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Delegacja UWM gościła w Pakistanie. To pierwsze takie wydarzenie

OlsztynDelegacja UWM gościła w Pakistanie. To pierwsze takie wydarzenie

Delegacja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na czele z rektorem prof. Jerzym Przyborowskim gościła w Karaczi na I Pakistańsko-Polskiej Konferencji Naukowej. Współorganizatorem wydarzenia był Instytut Nauk Politycznych UWM.

reklama

Konferencja ta była historycznym wydarzeniem w relacjach dwustronnych Polski i Pakistanu. Odbywała się w Department of International Relations Federal Urdu University of Arts oraz w Science and Technology w Karaczi. Zakończyła się sukcesem – zarówno pod względem naukowym, jak i politycznym.

 Jak mówił w rozmowie z Radiem UWM FM rektor Jerzy Przyborowski, agenda konferencji była bardzo napięta, ale jednocześnie owocna i interesująca.

reklama

 – Konferencję otworzył prezydent Pakistanu Arif Alvi, który przyjechał specjalnie z Islamabadu, żeby się z nami spotkać – relacjonował prof. Jerzy Przyborowski. – W kolejnym dniu w konferencji brały udział władze regionu, a on-line połączył się z nami ambasador Polski w Pakistanie. On także zwrócił uwagę na możliwość poszerzenia wzajemnych relacji.

Delegacja UWM gościła w Pakistanie. To pierwsze takie wydarzenie uwm Olsztyn, Wiadomości

Wydarzenie dotyczyło głównie relacji polityczno-gospodarczych między Polską a Pakistanem. Przy okazji dyskutowano również o możliwości współpracy akademickiej, wymiany pracowników i studentów.

Rozpoczął się odbiór technicznych nowych budynków UWM
reklama

– Po tej wizycie zostały nakreślone pewne kierunki współpracy akademickiej, naukowej i badawczej, ale to wszystko musi – mówiąc kolokwialnie – nabrać jeszcze kształtu. Oczywiście złożyliśmy wspólne deklaracje, że będziemy kontynuować rozmowy na ten temat – wyjaśnił rektor.

Prof. Jerzy Przyborowski przyznał, że Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim zainteresowała się społeczność uniwersytetu w Karaczi.   

– Staraliśmy się pokazać naszą uczelnię z każdej możliwej strony. Widać było zainteresowanie ze strony Pakistańczyków – zadawali nam pytania, fotografowali się z nami, interesowali się tym, jak można podjąć studia w Polsce – mówił prof. Przyborowski.

Poza rektorem nasz Uniwersytet reprezentowali w Karaczi prof. Paweł Wielgosz, prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni, oraz prof. Arkadiusz Żukowski, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych.

Konferencja w Karaczi odbywała się pod auspicjami Higher Education Commission w Islamabadzie.

Na czele jednostki pakistańskiej odpowiedzialnej za przygotowanie naukowo-organizacyjne wydarzenia stał dr Faisal Javid, zaś polskiej – dr Magdalena Kumelska-Koniecko z Instytutu Nauk Politycznych UWM.

Akademicki budżet obywatelski po raz pierwszy na UWM

W sesji inauguracyjnej konferencji wystąpili rektorzy uczelni oraz dyrektor INP. Swoje wystąpienie miał także Maciej Pisarski, ambasador RP w Islamabadzie.  W sześciu sesjach plenarnych uczestniczyli badacze z ośrodków pakistańskich, polskich, włoskich i chińskich.

Jak wyjaśniła nam dr Magdalena Kumelska-Koniecko, wstępem do konferencji było jej honorowe rozpoczęcie w Domu Gubernatora Prowincji Karaczi, podczas którego z przemówieniem wystąpił prezydent Republiki Islamskiej Pakistanu – Arif Alvi. Tego dnia wystąpili także prof. Jerzy Przyborowski oraz prof. Arkadiusz Żukowski, a także dr Asghar Dashti (dyrektor Departamentu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Urdu), Sergiusz Moskal (III sekretarz w Ambasadzie RP w Islamabadzie), prof. Akber Zaidi (dyrektor IBA), prof. Muhammad Ziauddin (prorektor Uniwersytetu Urdu).

 Polskimi patronami wydarzenia byli prof. Jerzy A. Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych, zaś pakistańskimi: Institute of Business Administration (IBA) in Karachi, DHA Suffa University, Pakistani Journal of International Affairs, Journal of European Affairs.

Delegacja UWM gościła w Pakistanie. To pierwsze takie wydarzenie uwm Olsztyn, Wiadomości

źródło: UMW

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Henryk Pobozny
17 grudnia 2022 14:54

Ja mam pytanie?

Jaki jest koszt takiego wyjazdu ?

Wiadomo, ze wazny jest stosunek kosztu do koncowego efektu.

Efekt raczej bedzie mizerny jaki jest wiec koszt?

Popularne

Rektor UWM o planach na rok 2023