22 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Projekt o utworzeniu przejścia granicznego w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej trafił do opiniowania

WiadomościProjekt o utworzeniu przejścia granicznego w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej trafił do...

Utworzenie nowego morskiego przejścia granicznego o nazwie Nowy Świat w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej jest jednym z rozwiązań, jakie znalazły się w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów. Projekt narządził głównie utworzenie powyższego przejścia granicznego oraz zmianę lotniczego przejścia granicznego Radom-Sadków ze statusu dodatkowego na stały.

reklama

Celem utworzenia przejścia granicznego Nowy Świat jest m.in. zapewnienie miejsca kontroli granicznej jednostek pływających po nowej drodze wodnej dla żeglugi, łączącej Zalew Wiślany i Morze Bałtyckie. W pierwszym okresie funkcjonowania skierowane będzie przede wszystkim dla jednostek sportowo-żeglarskich i rybackich. Przez to nowym rodzajem ruchu granicznego na tym przejściu będzie ruch osobowy i towarowy.

Część wnioskodawców twierdzi, że utworzenie nowego morskiego przejścia granicznego jest zasadne, biorąc pod uwagę lokalizację rejonu przekopu i odległości od już funkcjonujących przejść granicznych.

reklama

Ponadto, w projekcie uwzględniono stałe lotniczego przejścia granicznego Radom-Sadków. Ustalenie takie ma na celu zapobieganie utrudnień w kontekście rosnącej liczby ruchu operacji lotniczych i liczby pasażerów. Zmiana ma także zapewnić właściwy poziom ochrony granicy państwa.

Analiza Przedsiębiorstwa Państwowego “Porty Lotnicze” dotycząca prognozowanej siatki połączeń wskazuje na potrzebę takiej inwestycji. W 2023 roku spodziewane jest około 6 tysięcy operacji lotniczych oraz 260 tysięcy odprawionych pasażerów.

Projekt rozporządzenia powstał na wniosek dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni i Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Państwowego “Porty Lotnicze”.

reklama

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane