-0 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Leśnicy spod Olsztyna rozpoczynają sprzedaż choinek

WiadomościLeśnicy spod Olsztyna rozpoczynają sprzedaż choinek

Można już kupować choinki od warmińsko-mazurskich leśników – sprzedaż drzewek rusza m.in. pod siedzibą arboretum w Kudypach pod Olsztynem. Leśnicy w tym roku przygotowali 10 tys. drzewek – poinformował rzecznik olsztyńskiej dyrekcji Lasów Państwowych Adam Pietrzak.

reklama

„W tym roku mamy przygotowanych 10 tysięcy drzewek na Boże Narodzenie. To oczywiście przede wszystkim świerki zwyczajne. W naszym regionie jodły nie rosną w sposób naturalny” – poinformował rzecznik olsztyńskiej dyrekcji Lasów Państwowych Adam Pietrzak.

Sprzedaż w sobotę rusza m.in. w podolsztyńskim nadleśnictwie Kudypy. Choinki będzie można kupić pod siedzibą arboretum. „W innych nadleśnictwach sprzedaż będzie prowadzona pod siedzibami nadleśnictw lub bezpośrednio w leśniczówkach. Co ważne, 17 i 18 grudnia, nadleśnictwo Kudypy umożliwi samodzielny wybór drzewka i jego samodzielne ścięcie. Ta forma sprzedaży, ciesząca się od lat dużym zainteresowaniem, będzie prowadzona na plantacji choinkowej w Sząbruku” – powiedział Pietrzak.

Wycinka drzew nad jeziorem Ukiel
reklama

Leśnicy zachęcają do stawiania w domach żywych choinek. „Nie jest prawdą, że kupując żywą choinkę niszczymy las. Drzewka najczęściej rosną na specjalnych plantacjach, lub w lasach w miejscach, gdzie nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami wysokiego napięcia. Po świętach żywą choinkę można rozdrobnić i dodać do kompostu – drzewko szybko się rozłoży. Jeżeli drzewko było w doniczce, przy prawidłowej pielęgnacji można je wsadzić do ogrodu” – powiedział Pietrzak.

Dodał, że także uprawa choinek jest ekologiczna – drzewko rosnąc, cały czas pobiera szkodliwy dwutlenek węgla i przetwarza go na tlen. Po wycięciu korzenie stanowią dobrą biomasę, która przekształca się w próchnicę użyźniającą glebę.

reklama

„Sztuczna choinka będzie się rozkładać minimum 400 lat” – podkreślił rzecznik olsztyńskich leśników.

Wycinka drzew nad jeziorem Ukiel

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Wycinka drzew nad jeziorem Ukiel