-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wojewoda przekazał samorządom 365,5 mln zł z tytułu dodatku węglowego

WiadomościWojewoda przekazał samorządom 365,5 mln zł z tytułu dodatku węglowego

Do tej pory do samorządów z Warmii i Mazur wojewoda przekazał 365,5 mln zł z tytułu dodatku węglowego. Pieniądze są przekazywane na bieżąco mieszkańcom- powiedział rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

reklama

Aby otrzymać dodatek węglowy, trzeba było złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Zgodnie ze zmianą ustawy o dodatku węglowym wprowadzoną w ustawie o wsparciu odbiorców ciepła, gminy mają na jego wypłatę do dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Jak poinformował rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek, „po tym jak mieszkańcy składali wnioski, gminy na bieżąco je rozpatrywały i weryfikowały i nadal to robią”. „Do tej pory 18 gmin złożyło do wojewody 100 proc. wniosków, które do nich wpłynęły od mieszkańców. Pozostałe 90 proc. gmin rozpatrzyły od 60 do 80 proc. wniosków. Ta liczba zmienia się z dnia na dzień”- wyjaśnił rzecznik wojewody.

W 2023 roku 17 miejscowości w naszym województwie zmieni nazwy lub status
reklama

Wojewoda po otrzymaniu zapotrzebowania od gmin przesyła je do Ministerstwa Środowiska i Klimatu i zwrotnie otrzymuje pieniądze.

Do tej pory do samorządów przekazaliśmy kwotę 365,5 mln zł z tytułu dodatku węglowego. W grudniu będzie kolejna transza pieniędzy dla tych, którzy złożyli wnioski później.

reklama

Ustawę o dodatku węglowym prezydent podpisał 11 sierpnia. Przewiduje ona dodatek w wysokości 3 tys. zł, przysługujący gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
polo
4 grudnia 2022 20:16

I znowu Chójecki. Płaci za wpisy?

Popularne

Prace przy pogłębianiu toru na Zalewie wstrzymane, bo akwen zamarzł