-0 C
Olsztyn
niedziela, 29 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Czy dieta bez laktozy i glutenu ma sens? Kiedy warto się na nią zdecydować?

Materiał partneraCzy dieta bez laktozy i glutenu ma sens? Kiedy warto się na...

W dzisiejszych czasach bardzo skupiamy się na naszym zdrowiu, prawidłowym odżywianiu oraz regularnej aktywności fizycznej. Dobór odpowiedniej diety to klucz do świetnego samopoczucia, a także osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Wiele osób decyduje się na wybór diety eliminacyjnej, która wyklucza spożycie określonych kategorii produktów. Czy takie rozwiązanie ma sens w każdym wypadku?

Nietolerancja laktozy

reklama

Na półkach sklepowych coraz częściej widujemy mleko oraz produkty mleczne, które na opakowaniu mają umieszczony napis: „bez laktozy”. Laktoza, zwana też cukrem mlekowym, to składnik mleka. Obecnie jedną z najpopularniejszych alergii pokarmowych jest nietolerancja laktozy, dlatego też producenci wprowadzają mleko i produkty mleczne, jednak bez cukru mlekowego, aby osoby uczulone nie musiały rezygnować z ich spożycia.

Osoba cierpiąca na nietolerancję laktozy po jej spożyciu zazwyczaj zmaga się z bólami brzucha, wzdęciami, nadmiernymi gazami, a także biegunką. Symptomy nietolerancji laktozy są na tyle widoczne, że bardzo łatwo jest rozpoznać tę dolegliwość bez konieczności wykonywania badań. 

Uczulenie na gluten 

reklama

Gluten stanowi mieszaninę białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, które występują w ziarnach niektórych zbóż, np. w pszenicy. Tę substancję znajdziemy zatem przede wszystkim w pieczywie, makaronach, kaszach, a także w wielu innych produktach spożywczych, które niekoniecznie kojarzą nam się z ziarnami. Produkty bezglutenowe to obecnie powszechność, w sklepach znajdziemy nawet chleby bezglutenowe, a to przede wszystkim one kojarzą nam się z wysoką zawartością tej substancji.

Nietolerancja glutenu objawia się w podobny sposób, co uczulenie na laktozę, jednak często towarzyszą jej również bóle głowy, trądzik, problemy z zasypianiem, bóle mięśni i stawów, a nawet zaburzenia widzenia. W celu wykrycia, czy jesteśmy uczuleni na gluten, warto wybrać się na badanie krwi w kierunku celiakii. Warto w tym miejscu podkreślić, że nietolerancja glutenu to nie to samo co celiakia, która jest chorobą autoimmunologiczną, przy której po spożyciu glutenu pojawia się stan zapalny. Oznacza to, że celiakia jest zdecydowanie poważniejszym schorzeniem. 

Dieta bez laktozy i glutenu – czy warto stosować?

reklama

Diety eliminujące cukier mleczny oraz gluten są obecnie bardzo popularne. Wiele osób błędnie uważa, że laktoza i gluten to substancje szkodliwe dla zdrowia, których należy pozbyć się z jadłospisu. Nic bardziej mylnego! Laktoza i gluten nie są szkodliwe dla zdrowego człowieka – ich spożycie wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale wyłącznie w przypadku osób nietolerujących tych substancji. Z błędu warto wyprowadzić również osoby, które myślą, że dieta eliminacyjna sprawi, że magicznie stracą kilka kilogramów – do tego wystarczy dieta redukcyjna, która zakłada spożycie określonej ilości kalorii. Diety eliminacyjne powinny być zatem stosowane wyłącznie wtedy, gdy istnieją do tego wskazania zdrowotne. Bezpodstawne wyłączenie pewnych produktów z diety może źle wpływać na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Nieumiejętne stosowanie diet eliminacyjnych prowadzi do pojawienia się niedoborów składników odżywczych, witamin i minerałów. 

Niektórzy jednak są zmuszeni do stosowania diety eliminacyjne ze względu na nietolerancje pokarmowe. Wiele osób ma problem ze znalezieniem odpowiednich produktów i przyrządzeniem potraw, które będą uwzględniały nietolerancję.

Pudełkowa dieta bez laktozy i glutenu to strzał w dziesiątkę dla każdego, kto zmaga się z alergią, ale chce zadbać o odpowiednią podaż makro i mikroskładników. Właśnie taki rodzaj diety można zamówić ze strony internetowej dietering.com. Jeśli zdecydujemy się na ten catering, wówczas sami wybieramy, przez ile czasu chcemy dostawać posiłki oraz jaką kaloryczność będą miały potrawy. Warto wypróbować takie rozwiązanie i zadbać o swoje zdrowie oraz samopoczucie.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne