10 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

Do czego wykorzystuje się kątowniki aluminiowe?

Materiał partneraDo czego wykorzystuje się kątowniki aluminiowe?

Kątowniki aluminiowe to elementy służące do produkcji drzwi, okien, balkonów, balustrad czy różnego rodzaju ogrodzeń. Jest to jeden z najczęściej wytwarzanych półproduktów. Można je także spotkać w naczepach i samochodach ciężarowych czy w transporcie kolejowym, a nawet przemyśle wojskowym.

Czym są kątowniki aluminiowe?

Kątownik aluminiowy to rodzaj profili aluminiowych, który charakteryzują się specyficznym wyglądem, tzn. posiadającym poprzeczny przekrój. Jego ramiona tworzą kąt prosty. Podstawowy ich podział, to kątowniki równoramienne o bokach takiej samej długości oraz nierównoramienne, o bokach różnej długości. Ponadto ze względu na zastosowanie kątowniki dzielą się na:

  •   stolarskie i ciesielskie z podziałkami na ramionach;
  •   ślusarskie;
  •   budowlane (listwy narożne, kątowniki płaskie czy do betonu);
  •   nastawne, z ruchomym ramieniem umożliwiającym ustawianie różnych kątów;
  •   łączące elementy.

Poza budownictwem, kątowniki aluminiowe mają także zastosowanie w stolarstwie jako elementy łączeniowe mebli czy do odmierzania kątów. Poza tym stosowane są także w przemyśle, do budowy różnego sprzętu, maszyn, rusztowań, a także do budowy billboardów i reklam ulicznych.

Kątowniki aluminiowe – zalety

Kątowniki aluminiowe są od pewnego czasu używane w aranżacji wnętrz. Profile aluminiowe można w różne sposoby ze sobą połączyć, wynika to z tego, że łatwo je złączyć i zamocować. To jednak tylko jedna z wielu ich zalet. Kolejne zalety profili, to złożoność kształtów, lekkość, trwałość i plastyczność. To właśnie to wszystko sprawia, że ich popularność stale rośnie. Są bowiem o wiele razy praktyczniejsze niż te wykonywane ze starszych materiałów i za pomocą starszych technologii. Powoli wypierają więc one starsze materiały, takie jak PCV czy naturalne drewno.

Dlaczego właśnie kątowniki aluminiowe? Bo ten metal jest znacznie lżejszy niż stal, a mimo to bardzo wytrzymały. Aluminium jest odporne na uszkodzenia oraz czynniki atmosferyczne. Ponadto właściwości aluminium można jeszcze poprawić używając różnych domieszek. Profile aluminiowe są bardzo łatwe w obróbce – dowolnie można je ciąć oraz łączyć za pomocą różnych technik spawania. Malowanie proszkowe sprawia dodatkowo, że profile mogą mieć rozmaite kolory. Na ogół są one ramą konstrukcji wypełnianej później innym materiałem. Tak jest w przypadku okien, drzwi, regałów, przegród czy ścian działowych.

Kątowniki aluminiowe dostępne są między innymi na https://www.bricoman.pl/artykuly-metalowe/profile-blachy-elementy-kute/profile-aluminiowe

Rodzaje profili aluminiowych a wykorzystanie

Kątowniki aluminiowe to tylko jeden z rodzajów różnych profili, których wybór na rynku jest bardzo szeroki. Występują one w różnych kształtach, a także rozmiarach do wyboru. Konstrukcje budynków są w dzisiejszych czasach bardzo zróżnicowane i wszystkie materiały oraz elementy budowlane i aranżacyjne muszą sprostać tej różnorodności dotyczącej wielkości czy ciężaru budynków. Pod względem kształtu oprócz kątowników wyróżnia się takie profile, jak: teowniki, płaskowniki, rury kwadratowe i prostokątne, rury okrągłe, ceowniki.

Są to najpopularniejsze, klasyczne kształty. Oprócz nich wykonywane są także inne, znacznie bardziej skomplikowane profile aluminiowe w zależności od potrzeb danego budynku czy wnętrz. Oprócz kształtu ogromne znaczenia ma również rozmiar kątowników aluminiowych. Do takich rzeczy, jak rolety czy kabiny prysznicowe nie muszą one być duże, jednak w przypadku okien o znacznie większych gabarytach sprawy mają się całkiem inaczej. Na szczęście na rynku można znaleźć odpowiednie profile aluminiowe, w tym kątowniki do każdego budynku i zapotrzebowania. 

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane