-0 C
Olsztyn
niedziela, 29 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zakończono prace remontowe na Kanale Elbląskim

IławaZakończono prace remontowe na Kanale Elbląskim

Zakończył się remont opasek brzegowych i pogłębianie fragmentu Kanału Elbląskiego między Miłomłynem a jeziorem Ewingi (woj. warmińsko-mazurskie) – poinformowały we wtorek Wody Polskie. Prace kosztowały 4,3 mln zł.

reklama

Jak przekazał we wtorek rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz, między Miłomłynem a jeziorem Ewingi (woj. warmińsko-mazurskie) na odcinku 200 m udrożniono kanał i wyremontowano opaski brzegowe, czyli umocnienia chroniące brzegi. „Dodatkowo przeprowadzono też pogłębienie szlaku żeglugowego na długości ponad 300 m” – zaznaczył.

Prace o wartości około 4,3 mln zł przeprowadzono na tzw. iławskim odcinku Kanału Elbląskiego, który należy do najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych w regionie.

reklama

Zbudowany w 1862 r. Kanał Elbląski jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki za sprawą czynnego systemu pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.

Paszporty cieszą się coraz większym zainteresowaniem

W 2011 r. Kanał Elbląski został uznany za Pomnik Historii. Miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

reklama

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Paszporty cieszą się coraz większym zainteresowaniem