Nowe okna są niezwykle ważną inwestycją – mają zabezpieczyć dom zarówno przed zimowymi chłodami jak i przed przegrzaniem w letnie popołudnia, a także zapewnić spokój wobec miejskiego zgiełku. Do wymiany okien musimy zatem podejść z głową. Kiedy jest najlepszy moment na wymianę okien i co nam podpowie, że jest to niezbędny zabieg? O tym w dalszej części artykułu.
Problemy z oknami – skąd wiemy, że to czas na zmianę?
Okna PCV znane są ze swojej wytrzymałości; producenci często obiecują, że będą one nam doskonale służyły przez wiele, wiele lat. I jest to prawda! Niezbędne są do tego jednak jak najlepsze warunki, w przeciwnym razie – możliwe, że zmierzymy się z pewnymi problemami, które sprawią, że konieczna będzie wymiana okien. Jakie są ich najczęstsze objawy?
- uszkodzenia mechaniczne – pęknięcia, odłamane elementy i inne uszkodzenia już na pierwszy rzut oka mogą sugerować wyprawę po nowe okno. Jednak nie wszystkie uszkodzenia są sobie równe – większość problemów możemy wyeliminować z pomocą fachowca od stolarki okiennej. Problemami większej wagi są uszkodzenia szyb. W takich sytuacjach często konieczna jest wymiana całego okna.
- problemy z utrzymaniem ciepła – nadeszła zima, grzejniki zostały rozkręcone do maksimum a, mimo to, w mieszkaniu nadal jest zimno? To może oznaczać problemy z izolacją termiczną okien. W trakcie ich użytkowania może dojść, na przykład, do rozszczelnienia lub osłabienia niektórych elementów; co szybko odbije się na właściwościach okna. Problemem może być także niska jakość wykonania okna, niezapewniająca izolacji termicznej na dobrym poziomie.
Zatem wymieniamy okna – ale kiedy?
Klamka zapadła; podjęliśmy decyzję o wymianie okien w mieszkaniu na nowe. Pytanie brzmi, kiedy jest na to odpowiednia pora? Odpowiedź jest bardzo logiczna, jednak warto przedstawić dlaczego.
Za najlepszy czas na wymianę okien uważa się lato – ewentualnie późną wiosnę lub wczesną jesień. W tym czasie warunki pogodowe nie powinny wpłynąć na komfort użytkowania mieszkania w takim stopniu, jak przez resztę roku. W trakcie prac związanych z wymianą okien musimy się bowiem liczyć zarówno z wychłodzeniem mieszkania jak i z dyskomfortem dla nas samych. Chyba nikt z nas nie chciałby spędzić styczniowego popołudnia w mieszkaniu z otwartym oknem, prawda? A to właśnie czeka przy jego wymianie. A zatem poczekajmy, aż będzie ciepło.
Ciepłe miesiące sprzyjają jednak nie tylko nam, ale również i samym oknom. Niskie temperatury mogą sprawić, że taśmy i pianki izolacyjne stracą w trakcie montażu swoje najważniejsze właściwości – co potem może skutkować tym, że okno będzie nieszczelne, a mieszkanie – zacznie łatwo tracić ciepło.
Na nasze szczęście, jeśli zdarzy się konieczność wymiany okna w trakcie zimy, niektóre okna plastikowe są wykonane z materiałów, które radzą sobie z temperaturami osiągającymi –25 stopni. Niezawodne okna na każdą pogodę możemy znaleźć w sklepie Medrus, oferującym usługi sprzedaży i montażu okien zarówno latem – jak i zimą.