Praca w drewnie należy do jednych z najbardziej popularnych zadań majsterkowiczów. Warto znać kilka podstawowych informacji oraz sposobów obróbki drewna. Niezależnie od tego czy drewno wykorzystywane jest w celach użytkowych, czy też artystycznych, znajomość techniki, podstawowych zasad pracy z drewnem oraz narzędzi ułatwi całe zadanie.
Podstawowe sposoby obróbki drewna
Jednym z pierwszych zabiegów wykonywanych na drewnie jest tak zwane trasowanie. Jest to proces, który wyznacza linie na drewnie. W ten sposób można precyzyjnie zaplanować wszelkie szczegóły, aby uniknąć strat materiału i czasu. Powstałe oznaczenia są pomocne podczas przycinania drewna do pożądanego wymiaru lub kształtu. Rysunek traserski można nanosić na bryłę, deskę lub płytę drewnianą. Linie muszą być rysowane z dużą dokładnością. W ten sposób podczas cięcia nie będzie problemu z odczytaniem oznaczeń. Co więcej, linie nanosi się tylko z jednej strony drewna. Do wykonania rysunku traserskiego niezbędny jest kątownik prostokątny – czyli wzorzec umożliwiający odwzorowanie konta prostego, kątownik nastawny, który przydaje się w sytuacji, gdy projekty zawiera inne kąty niż kąt prosty, cyrkiel – służący do rysowania okręgu oraz płyta traserska, czyli duży żeliwny lub ceramiczny blat o równej powierzchni.
Narzędzia do cięcia drewna
Cięcie drewna wymaga ogromnej precyzji oraz umiejętności. W przeciwnym przypadku drewno będzie pocięte nierówno oraz nieestetycznie. Przede wszystkim każdy gatunek drewna posiada inną twardość. Ważna jest także grubość desek. Wśród niezbędnych narzędzi do obróbki drewna wyróżnić należy:
- wiertła do drewna,
- pilarkę łańcuchową,
- wyrzynarkę,
- pilarkę stołową
- pilarkę tarczową.
Dodatkowo piły łańcuchowe to podstawowe narzędzie podczas pracy z drewnem. Posiadając odpowiednie narzędzia do cięcia drewna, proces ten przebiega prawidłowo, nawet w przypadku bardzo twardego drzewa. Szczególnie przydatna jest również wyrzynarka, która umożliwia wycinanie nawet nieregularnych kształtów. Jednak przed rozpoczęciem procesu wycinania należy sprawdzić, czy drewno jest suche. Duża wilgotność może utrudniać precyzyjnie operowanie ostrzem oraz sprawiać, że konieczne będzie wykorzystanie większej ilości siły.
Wykonywanie otworów w drewnie
W obróbce drewnianej części mamy do czynienia z dwoma rodzajami otworów. Jest to wgłębienie okrągłe lub o kształcie czworokąta. Najczęściej małe otwory, do 10 mm można wykonywać, wykorzystując zwykłą wiertarkę. Natomiast w przypadku bardzo twardego drewna, warto posłużyć się narzędziem z mechanizmem udarowym. Odpowiednie będzie do tego wiertło spiralne.
Natomiast większe otwory, powyżej 12 mm należy wykonywać wiertłem frezowym. Z ich pomocą z łatwością wykonuje się wgłębienie nawet o średnicy do 45 mm. Natomiast bardzo szerokie oraz płytkie wgłębienia wykonuje się przy pomocy setnika, czyli wiertła cylindrycznego. Zaś największe oraz najgłębsze otwory wykonuje się dzięki otwornicy. Natomiast nieregularne wgłębienie na przykład w kształcie figur geometrycznych uzyskuje się przez dłutowanie.