-2 C
Olsztyn
wtorek, 28 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kapitan Portu Nowy Świat: spadł ruch na kanale przez Mierzeję Wiślaną

WiadomościKapitan Portu Nowy Świat: spadł ruch na kanale przez Mierzeję Wiślaną

Ruch na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną jest aktualnie nieco mniejszy niż zaraz po jego otwarciu; sezon turystyczny w zasadzie już minął, trwają też prace pogłębiarskie i budowlane – powiedział kapitan Portu Nowy Świat Paweł Perkowski.

reklama

Jak poinformował kapitan Portu Nowy Świat kpt. ż.w. Paweł Perkowski, od czasu otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną prześluzowano blisko 400 jednostek, w większości turystycznych. „Były to m.in. jednostki pod banderami: niemiecką, francuską, szwedzką, norweską i oczywiście jednostki turystyczne pod banderą polską. Najwięcej z nich jako port docelowy deklarowało Port Elbląg – ok. 30 proc., Krynicę Morską – ok. 15 proc., Górki Zachodnie i Port Gdańsk – ok. 10 proc. (…)” – wymienił.

Kapitan zwrócił uwagę, że ruch na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną jest aktualnie nieco mniejszy niż zaraz po jego otwarciu. „Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, sezon turystyczny już w zasadzie minął. Po drugie, na Zalewie Wiślanym, rzece Elbląg, w porcie Elbląg, jak również na torze łączącym Port Nowy Świat z wodami będącymi w jurysdykcji Kapitanatu Portu Elbląg trwają prace pogłębiarskie i budowlane. W związku z tym pewne trudności, ostrzeżenia nawigacyjne, bądź też niejednokrotnie niemożliwości korzystania z pewnych odcinków toru okresowo się pojawiają. Z tego względu ruch jest nieco mniejszy, niemniej jednak dalej się on odbywa” – wskazał kapitan.

reklama

W sobotnie południe przekop przez Mierzeję Wiślanej przyciągnął setki turystów. Jak powiedział pan Robert, który na przekop przyjechał specjalnie z Milanówka pod Warszawą, to wielka inwestycja, która będzie służyć pokoleniom. „Fajnie, że powstało coś dla ludzi, że można sobie tu przyjść i chociażby pospacerować” – oświadczył.

Pani Teresa z Gdańska uważa, że choć inwestycja robi wrażenie, to nie będzie ona wykorzystywana w pełni. „Wydaje mi się, że przekop będzie wykorzystany przez jachty, małe łodzie i kajaki, ale wątpię w ruch większych jednostek w tym miejscu. Uważam, że turystycznie owszem, będzie to jedna z atrakcji na Mierzei Wiślanej” – powiedziała.

reklama

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany liczy nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 km; pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożyły się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe.

Kanał oraz cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości. Całość inwestycji będzie gotowa w 2023 roku.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Robcio
14 listopada 2022 08:40

Chryste to było wiadome to jak po rewolucjach Magdy G , napływ klientów potem plajta.

Popularne
Ogłoszenia