15 C
Olsztyn
piątek, 29 marca, 2024
reklama

Próba szczelności układu hydraulicznego wózka widłowego – na czym polega?

Materiał partneraPróba szczelności układu hydraulicznego wózka widłowego - na czym polega?

Prawidłowe działanie każdego układu wózka widłowego jest niezbędne, by pojazd mógł być sprawny przez jak najdłuższy czas. Im dłuższa sprawność i dobry stan techniczny, tym bardziej opłacalny zakup sprzętu. Zdarzają się jednak sytuację, gdy mogą pojawić się pewne problemy w układzie hydraulicznym wózka widłowego. Zobacz, jak sprawdzić szczelność układu i co zrobić, gdy hydraulika widlaka wymaga naprawy.

reklama

Układ hydrauliczny wózka jezdniowego podnośnikowego

Dla wózków jezdniowych podnośnikowych poprawne działanie układu hydraulicznego jest podstawą, bez której urządzenia te nie mogłyby funkcjonować. Wszystko przez to, że w wózkach widłowych zadaniem układu hydraulicznego jest zapewnienie możliwości unoszenia oraz opuszczania ładunków. Dotyczy to między innymi:

  • wózków widłowych czołowych elektrycznych i spalinowych,
  • wózków widłowych terenowych,
  • wózków widłowych wysokiego składowania.

Jak widać układ hydrauliczny występuje zarówno w wózkach jezdniowych podnośnikowych spalinowych, jak i elektrycznych. Jego działanie opiera się na przepływie cieczy (oleju) pod ciśnieniem, co skutkuje wytworzeniem energii niezbędnej do wprawienia w ruch mechanizmu podnoszenia (za pomocą siłownika podnoszenia). Olej pobierany jest przez pompę zębatą ze zbiornika oleju a następnie wtłaczany pod ciśnieniem do układu. Następnie trafia do rozdzielacza. W trakcie unoszenia ładunków, przewód prowadzący do siłownika podnoszenia otwiera się i umożliwia przepływ oleju. Opuszczanie ładunku możliwe jest wskutek odpływu oleju z siłownika z powrotem do zbiornika wyrównawczego.

reklama

Jak sprawdzić szczelność układu hydraulicznego?

Próba szczelności układu hydraulicznego wózka widłowego - na czym polega? Materiał partnera

Szczelność układu hydraulicznego jest bardzo istotna, ponieważ nieszczelny układ wpływa negatywnie na proces unoszenia ładunków. Może go nie tylko spowolnić, ale nawet całkowicie uniemożliwić poprzez brak odpowiedniego ciśnienia w siłownikach mechanizmu podnoszenia.

Jak zatem przeprowadzić próbę szczelności układu hydraulicznego w wózku widłowym? Można to w szybki i łatwy sposób wykonać samodzielnie. Należy kolejno:

  1. Ustawić wózek widłowy podnośnikowy na równej powierzchni.
  2. Przygotować ładunek o masie nominalnej (jaka jest wartość masy nominalnej dla danego urządzenia można sprawdzić w Dokumentacji Techniczno Ruchowej).
  3. Przygotowany ładunek pobrać wózkiem widłowym za pomocą wideł i unieść na wysokość ok 2,5 metra.
  4. Maszt ustawić w pionowej pozycji.
  5. Odczekać 10 minut.

Po wskazanym czasie można przystąpić do obserwacji wyników przeprowadzonego testu. Nieszczelny układ zasygnalizuje:

reklama
  • opadanie wideł z ładunkiem w tempie większym niż 10 mm na minutę;
  • odchylenie masztu przekraczające 5%.

Co zrobić, gdy układ hydrauliczny wymaga naprawy?

Nieszczelny układ hydrauliczny w wózku widłowym wymaga naprawy. Nieprawidłowości (czy to odkryte w trakcie samodzielnie przeprowadzanego badania czy w trakcie kontroli Urzędu Dozoru Technicznego) powinny zostać całkowicie usunięte, a wadliwe części wymienione.

W tym celu należy:

a) odnotować usterkę, opisując ją szczegółowo i do notatki dołączyć swój podpis;

b) zgłosić nieprawidłowość do bezpośredniego zwierzchnika – kierownika magazynu lub kierownika zmiany;

c) w przypadku braku konserwatora zakładowego wszelki wątpliwości związane ze zbyt małym lub nadmiernym wzrostem ciśnienia w układzie hydraulicznym należy zgłosić do serwisu wózków widłowych. Szybka interwencja, usunięcie usterki lub wymiana wadliwych elementów pozwolą na ograniczenie ewentualnych problemów związanych z przestojami w pracy maszyn, a tym samym skutecznie zapobiegną przerodzeniu się niewielkiej nieprawidłowości w prędkości ruchów roboczych w awarie skutkującą czasowym lub stałym wyłączeniem maszyny z eksploatacji.

Próba szczelności układu hydraulicznego wózka widłowego - na czym polega? Materiał partnera

Podsumowanie

Układ hydrauliczny jest niezbędny, aby proces unoszenia ładunków mógł przebiegać sprawnie. Bez niego niemożliwe byłoby składowanie średnie czy wysokie, które jest domeną wielu wózków jezdniowych podnośnikowych i bez którego trudno byłoby mówić w ogóle o ich misji i zastosowaniu.

Warto dbać o sprawność wózków i regularnie badać szczelność układu hydraulicznego, tak aby móc zapobiec ewentualnym awariom oraz przestojom w pracy.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia