-2 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kolejny rekord ośrodka w Spychowie. Odchowano aż 141 młodych cietrzewi

SzczytnoKolejny rekord ośrodka w Spychowie. Odchowano aż 141 młodych cietrzewi

W tym roku w Ośrodku Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo udało się odchować 141 młodych ptaków, o 4 osobniki więcej niż w poprzednim roku. Cietrzewie już trafiły do natury – podał w piątek Adam Giełdon z Nadleśnictwa Spychowo.

reklama

Jak wskazał, po raz kolejny ciężka praca kierownika ośrodka – Aleksandra Adamskiego wraz z żoną i współpracownikami zaowocowała tak dużym sukcesem lęgowym.

„Tym bardziej, że hodowla akurat tego gatunku kuraka leśnego jest jedną z najtrudniejszych hodowli dzikich ptaków do celów reintrodukcji w środowisku naturalnym” – podkreślił Adam Giełdon.

reklama

W Ośrodku Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo na stałe przebywa ok. 30 cietrzewi, stanowiących stado podstawowe do celów rozmnażania, a sam ośrodek z wolierami wewnętrznymi i zewnętrznymi jest w stanie pomieścić ok. 100 ptaków.

Jest zezwolenie na ograniczenie liczby bobrów na wałach przeciwpowodziowych

Według leśników, mimo tak dużego, tegorocznego sukcesu rozrodczego, przekraczającego pojemność ośrodka i niekorzystnych warunków pogodowych tego lata, wpływających na kondycję zdrowotną cietrzewi, udało się odchować rekordową liczbę ptaków.

reklama

Tegoroczny przychówek trafił do wybranych nadleśnictw w ramach działań związanych z odbudowaniem lokalnych populacji tego gatunku w naturze. Do Nadleśnictwa Jedwabno trafiło 69 osobników, Nadleśnictwa Szczytno 27 osobników oraz do Nadleśnictwa Ruszów 41 cietrzewi.

„Po okresie adaptacji w wolierach wynoszących nawet do jednego miesiąca, wszystkie młode ptaki zostały wypuszczone na wolność. Teraz pozostaje nam trzymanie za nie kciuków, aby poradziły sobie w środowisku naturalnym”- wyjaśnił Giełdon.

Ośrodek Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo prowadzi działania w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie LP” finansowanego z Funduszu Leśnego.

Warmińsko-mazurskie. Blisko 8,8 mln zł za szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Stado żubrów w Puszczy Boreckiej coraz liczniejsze