-0 C
Olsztyn
niedziela, 29 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Via ferrata jesienią – czy to możliwe?

Materiał partneraVia ferrata jesienią - czy to możliwe?

Via ferrata to górskie szlaki, po których trzeba poruszać się wykorzystując znajdujące się na nich łańcuchy i poręcze. Spacer po nich to niezapomniane przeżycie, które dostarcza niezapomniane wrażenia. Wiele osób zastanawia się, czy jesienią trzeba rezygnować z tego sportu. Dowiedz się, czy ten sport jest właśnie dla Ciebie.

Czym są via ferraty?

reklama

Via ferrata to górski szlak, który prowadzi po malowniczych wzniesieniach, a dodatkowo został zabezpieczony stalowymi linami. Są to szlaki o charakterze wspinaczkowym, dlatego do poruszania się nimi niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Mimo, że nie jest to sport zarezerwowany wyłącznie dla doświadczonych wspinaczy, to wymaga on sporej siły i dobrej kondycji. Wspinaczka takimi szlakami może być dużym wyzwaniem dla osób z lękiem wysokości czy takich, które boją się otwartej przestrzeni.

Jaki sprzęt jest niezbędny na via ferraty?

Via ferraty to bezpieczne szlaki, ale w niektórych miejscach może być konieczne wykorzystanie odpowiedniego sprzętu. Jest on niezbędny na trudniejszych odcinkach szlaków. W skład takiego zestawu wchodzi przede wszystkim pas biodrowy z uprzężą, a także lonża z absorberem. Wspinacz powinien być wyposażony także w kask zabezpieczający głowę oraz rękawiczki. Taki sprzęt zapewni bezpieczeństwo podczas wspinaczki.

Via ferrata jesienią - czy to możliwe? turystyka Materiał partnera, TOP, Wiadomości

Jak poruszać się po via ferratach?

reklama

Poruszanie się po via ferratach nie wymaga specjalnych umiejętności. Należy po prostu wpiąć się w stalową linkę wtedy, gdy pojawią się one na skalnych ściankach. Liny te bowiem umieszczane są w takich miejscach, których przejście bez uprzęży oraz lonży jest niemożliwe. Może to wynikać z tego, że na szlaku można spodziewać się wystającej skały, wąskiego przejścia czy innej przeszkody.

Stalowa linka umieszczona na szlaku podzielona jest na odcinki. Między nimi należy przepinać lonżę. Co najmniej jedno ramię lonży musi być wpięte w do linki.  Jest to bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Jeśli odepniesz dwa ramiona naraz, to wystarczy chwila nieuwagi, aby poślizgnąć się lub spaść.

reklama

Wspinacze przyjmują zasadę, że w przypadku szlaku biegnącego poziomo do odcinka, wpięta może być tylko jedna osoba. Jest to niezbędne ze względów bezpieczeństwa. W przypadku odcinków pionowych należy pozostawić minimum jeden wolny odcinek między następną osobą na szlaku.

Warto pamiętać także o tym, aby dać się wyprzedzić na szlaku. Jeśli zbliżają się szybsi wspinacze, którzy lepiej radzą sobie ze szlakiem, to w miejscach, gdzie jest to możliwe, warto dać się wyprzedzić. Wspinaczka po via ferrata to nie zawody, dlatego nie trzeba się nadmiernie spieszyć.

Jak przygotować się do wyprawy na via ferraty jesienią?

Na via ferraty można śmiało wybrać się także jesienią. Trzeba jednak wtedy zachować szczególną ostrożność. Wybierając się na wspinaczkę, należy śledzić pogodę i unikać wspinania podczas deszczu. Mokre skały są bowiem śliskie i można z nich łatwo spaść. Niektóre trasy są zamykane dla wspinaczy w okresie zimowym. Jeśli jednak jesienna pogoda dopisuje, to śmiało można wybrać się na via ferraty.

Przed wyprawą na trasę wspinaczkową trzeba jednak się dobrze do tego przygotować. Niezbędny jest wspomniany już sprzęt, który zabezpieczy przed przypadkowym upadkiem oraz ześlizgnięciem się ze skał. Obowiązkowy jest kask ochronny oraz dobrej jakości rękawice. Poprawią one przyczepność dłoni. Niezbędny jest także odpowiedni strój, który musi być wygodny i krępować ruchów. Odzież jednocześnie powinna zapewniać komfort termiczny i chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Wybierając się na via ferraty warto wybierać lekkie, ale zarazem ciepłe ubrania. Grube i ciężkie kurtki czy ocieplane spodnie nie są dobrym pomysłem, gdyż mogą krępować ruchy i znacznie utrudniać swobodne poruszanie się.

Zanim wybierzesz się na via ferraty jesienią, sprawdź poziom trudności szlaku, który chcesz pokonać. Trasy oznaczone literą “A” przeznaczone są dla osób początkujących, które nie mają jeszcze doświadczenia we wspinaczce. Można więc liczyć na to, że przejście nimi będzie dość łatwe i bezproblemowe. Na trasę najtrudniejszą, czyli “F” powinny wybrać się tylko doświadczone osoby, które przemierzyły już niejeden szlak.

Dlaczego warto wybrać się na via ferraty jesienią?

Wyprawa na via ferraty jesienią to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jeśli pogoda temu sprzyja, to taka wspinaczka może być prawdziwą przyjemnością. Dodatkową atrakcją via ferraty jesienią są piękne krajobrazy, jakie można podziwiać o tej porze roku. Wybierając się na szlak, warto jednak śledzić pogodę, a także stosować się do wszelkich wydawanych ostrzeżeń. Pod żadnym pozorem nie należy wybierać się na szlak, gdy pada deszcz lub powietrze jest bardzo wilgotne. Może to bowiem stwarzać ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Wyprawa na via ferraty jesienią jest jak najbardziej możliwa. Trzeba jednak dobrze się do takiej wyprawy przygotować. Niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt oraz odzież. Dzięki temu wspinaczka będzie przyjemna, a co najważniejsze bezpieczna. Jeśli chcesz mieć pewność pięknej pogody, która będzie sprzyjała wspinaczce, to pomyśl o wyjeździe do Włoch lub Chorwacji, gdzie znaleźć można wiele takich tras. W krajach tych nawet w październiku czy listopadzie jest dość ciepło i można liczyć na słoneczne dni.

reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne