16 C
Olsztyn
niedziela, 14 kwietnia, 2024
reklama

Kapliczki odzyskują blask

KętrzynKapliczki odzyskują blask

Społecznicy z Towarzystwa Miłośników Reszla i Okolic odnowili kolejną kapliczkę różańcową na trasie między Reszlem a Świętą Lipką. Jest to jedyny zespół kapliczek tego typu w regionie – pozostałe kapliczki są poświęcone Matce Bożej lub świętym. Katolickie kapliczki to charakterystyczny i bardzo malowniczy element krajobrazu Warmii.

reklama

Prace społeczników, którzy zadbali nie tylko o kapliczkę, ale też o jej otoczenie i oryginalne elementy stylistyczne, zostały już odebrane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków z Olsztyna.

Kapliczki między kościołem farnym w Reszlu, a sanktuarium w Świętej Lipce powstały w latach 1733-1735 dla pielgrzymek zwanych łosierami. Trasa pielgrzymkowa z jednego ośrodka jezuickiego do drugiego to 15 barokowych kapliczek różańcowych. Kapliczki te nawiązują swoją stylistyką do baroku sanktuarium w Świętej Lipce i są jedynym zespołem kapliczek na Warmii.

reklama

Społecznicy, którzy dbają o kapliczki, informują również o renowacji innych takich obiektów w tej części Polski. Kapliczki te są ważnym elementem dziedzictwa Warmii.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia