3 C
Olsztyn
środa, 1 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kobieta zatruła się grzybami. Wątrobę do przeszczepu przetransportowała śmigłowcem Straż Graniczna

OlsztynKobieta zatruła się grzybami. Wątrobę do przeszczepu przetransportowała śmigłowcem Straż Graniczna

Straż Graniczna po raz pierwszy przetransportowała śmigłowcem organ do przeszczepu. Formacja została poproszona o pomoc w dostarczeniu wątroby dla kobiety, która zatruła się grzybami. Sprawa była pilna. Przyspieszyliśmy transplantację o ponad 10 godzin – powiedziała rzeczniczka SG por. Anna Michalska.

reklama

Straż Graniczna o pomoc została poproszona ok. godz. 11 w środę przez szpital w Szczecinie. Do placówki trzeba było dostarczyć wątrobę z jednego ze szpitali w woj. warmińsko-mazurskim. Pilny przeszczep musiał być wykonany kobiecie, która była w ciężkim stanie po spożyciu muchomora sromotnikowego.

Około godz. 13 w drodze był już śmigłowiec SG Robinson R-44. Leciała nim pilotka por. SG Anita Wodkowska z I Wydziału Lotniczego Biura Lotnictwa SG w Gdańsku wraz z zespołem medycznym, który pobrał wątrobę do przeszczepu. Organ dostarczono do Malborka. Stamtąd został przetransportowany do Szczecina samolotem wojskowym.

Olsztyn pracuje nad programem refundacji od 2023 r. procedury in vitro
reklama

Rzeczniczka SG poinformowała, że transport od momentu pobrania trwał niespełna 2,5 godziny. Pomoc służb przyspieszyła transplantację o ponad 10 godzin. Operację przeszczepu lekarze przeprowadzili jeszcze w nocy.

„Wszystko odbyło się błyskawicznie. Dla nas to wyróżnienie, bo to był pierwszy raz, gdy braliśmy udział w takiej akcji. Wszyscy jesteśmy wzruszeni, że to się szybko udało. Trzymamy kciuki, żeby pacjentka wróciła do zdrowia” – powiedziała w czwartek porucznik Michalska.

Lepsze niż in vitro? Działacze PiS chcą wsparcia naprotechnologii
reklama

Jak wyjaśniła, w akcję pobrania organów zaangażowana była także Policja. Funkcjonariusze przetransportowali serce z placówki w woj. warmińsko-mazurskim do Wrocławia. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Są już pierwsze zgony w Polsce z powodu grypy