-0 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Na cmentarzu w Dywitach powstanie pierwsze w mieście krematorium

OlsztynNa cmentarzu w Dywitach powstanie pierwsze w mieście krematorium

Na cmentarzu w Dywitach powstanie nowy dom przedpogrzebowy z krematorium, dzięki czemu ciała zmarłych nie będą już musiały być wożone do spopielenia poza województwo – poinformował w środę olsztyński urząd miasta. Obiekt ma być gotowy przed końcem 2023 roku.

reklama

Jak przekazał olsztyński magistrat Olsztyna, została już podpisana umowa z inwestorem, który zbuduje ten obiekt na cmentarzu w Dywitach i będzie świadczyć usługi.

Nowy dom przedpogrzebowy ma powstać we wschodniej części cmentarza, przy bramie obok dużego parkingu. Znajdą się tam pomieszczenia biurowe dla administracji cmentarza, jedna lub dwie kaplice ceremonialne, prosektorium z chłodniami do przechowywania zwłok oraz krematorium.

reklama

Na jego wybudowanie inwestor ma 42 miesiące od dnia podpisania umowy. Jednak – jak zapowiedział magistrat, powołując się na przedstawicieli spółki – „jeśli nie będzie żadnych przeszkód”, obiekt zacznie działać przed końcem 2023 roku.

Zgodnie z umową, spółka Krematorium Polska będzie administrować domami przedpogrzebowymi na cmentarzu przy ul. Poprzecznej i przy ul. Mariańskiej.

reklama

Według dyrektora Zakładu Cmentarzy Komunalnych Zbigniewa Kota, dzięki uruchomieniu w Olsztynie krematorium ciała zmarłych nie będą już musiały być wożone do spopielenia poza województwo.

Rocznie na olsztyńskich cmentarzach komunalnych odbywa się około 1700 pogrzebów, a liczba pochówków urnowych stale rośnie. Obecnie pochówki prochów po kremacji stanowią niemal połowę wszystkich pochówków.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne