-3 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rozpoczyna się naprawa uszkodzonej podczas wichury iglicy. Wejście do ratusza zostanie zamknięte

OlsztynRozpoczyna się naprawa uszkodzonej podczas wichury iglicy. Wejście do ratusza zostanie zamknięte

Rozpoczyna się naprawa uszkodzonej podczas wichury iglicy. Element zwieńczający olsztyński magistrat w najbliższych tygodniach powinien ponownie zostać zamontowany. Pierwsze prace rozpoczną się w najbliższy poniedziałek (17.10.). Tego dnia w godzinach 8:00 – 17:00 wejście główne do ratusza oraz Plac Jana Pawła II 1 zostaną zamknięte.

reklama

Jako że ratusz jest obiektem zabytkowym niezbędne było przygotowanie wcześniej specjalnego programu prac. A teraz konieczna jest ponowna interwencja ekipy wysokościowej, ponieważ iglica musi wrócić na swoje miejsce, tj. około 60 metrów nad ziemią. Sposób wykonania tych prac wraz opisem prawdopodobnych przyczyn uszkodzenia zwieńczenia budynku znalazł się w specjalnym opracowaniu. Wynika z niego, że to przede wszystkim brak odizolowania stalowych elementów od miedzianych, co – w środowisku wilgotnym – miało wpływ na ich korodowanie. Poza tym miedziana kula została uszczelniona od spodu, co również miało wpływ na postępującą korozję mocowania. Dodatkowo element obrotowy chorągiewki wiatrowej, wykonany pierwotnie w formie łożyska kulkowego, okazał się nietrwały w długotrwałym użytkowaniu w warunkach zewnętrznych.

Na placu przed ratuszem stanęła choinka

Błędy w pierwotnych rozwiązaniach konstrukcyjnych mają zostać skorygowane podczas zaplanowanych prac. Poza tym po zaplanowanych robotach konserwatorskich miedzianej kuli zostanie w niej umieszczona uzupełniona kapsuła czasu.

Rozpoczyna się naprawa uszkodzonej podczas wichury iglicy. Wejście do ratusza zostanie zamknięte Urząd Miasta Olsztyna Olsztyn, Wiadomości
fot. Jerzy Nadziak
reklama

źróło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Ambasador Rwandy z wizytą w ratuszu