7 C
Olsztyn
niedziela, 3 marca, 2024
reklama

Dodatkowe środki dla samorządów z województwa warmińsko-mazurskiego

OlsztynDodatkowe środki dla samorządów z województwa warmińsko-mazurskiego

Kwota prawie 13,7 mld zł dodatkowych dochodów w bieżącym roku z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT zostanie przekazana JST z całej Polski w trzech ratach. Pierwsza rata w wysokości 1/3 tej kwoty zostanie przekazana w najbliższych dniach. Pozostałe dwie raty zostaną przekazane w terminie do 30 listopada i 31 grudnia 2022 r.

reklama

Środki te będą stanowić znaczące wsparcie JST w realizacji ich zadań. Samorządy będą mogły wydatkować otrzymane środki w sposób elastyczny, przeznaczając je zarówno na wydatki bieżące jak i na inwestycje, mogą także i powinny przeznaczyć je na szczególnie istotnych obecnie, zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii  oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła i energii ponoszonych przez odbiorców. Warto podkreślić, że dodatkowe dochody z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT w budżetach samorządowych będą stanowić średnio ok. 25. procentowy dodatek w stosunku do dochodów już zaplanowanych z tego tytułu na rok 2022.

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie dnia 10 października w godzinach porannych odbyła się konferencja prasowa podczas której Wojewoda przybliżył sprawę dodatkowo wypłacanych środków dla jednostek samorządu terytorialnego. Łączna suma, która trafi do naszego województwa wynosi 545 152 515, 23 zł. Podczas konferencji prowadzona była także transmisja na żywo, którą można obejrzeć na profilu społecznościowym: https://www.facebook.com/arturhenrykchojecki/videos/431541669090318/

reklama

Po południu Wojewoda Warmińsko-Mazurski – Artur Chojecki wziął udział w uroczystości, podczas której samorządowcy z powiatu piskiego otrzymali symboliczne promesy na dodatkowe wsparcie finansowe z budżetu państwa. Wręczone zostały też promesy w ramach programu grantowego PFRON ”Dostępny Samorząd”. Wojewoda wręczył również medale za „Długoletnie Pożycie Małżeńskie” stanowiące nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim oraz medal „Stulecia Odzyskanej Niepodległości” tj. pamiątkowe państwowe odznaczenie cywilne jako dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu. W uroczystości udział wzięli: Poseł na Sejm RP- Jerzy Małecki, Senator RP – Małgorzata Kopiczko, Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego PFRON – Mateusz Szkaradziński, Starosta Piski – Andrzej Nowicki oraz samorządowcy z regionu.

źródło: UM

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Donald Tusk
15 października 2022 18:47

Banda skur*synów i nierobów PISowskich !

Polecane
Ogłoszenia