-0 C
Olsztyn
niedziela, 29 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Szef MON: do 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej trafią koreańskie czołgi K2

BraniewoSzef MON: do 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej trafią koreańskie czołgi K2

Do 9. Brygady Kawalerii Pancernej trafią koreańskie czołgi K2 – poinformował w sobotę w Braniewie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Rosja zaatakowała Ukrainę, próbuje odtworzyć imperium, takie próby zawsze były groźne dla Polski – mówił.

reklama

Wicepremier i szef MON wziął udział w pikniku „Nowoczesne wojsko. Bezpieczna Ojczyzna”.

„Jestem w Braniewie, żeby przekazać państwu dobrą wiadomość, że żołnierze z 9. Brygady Kawalerii Pancernej już niedługo będą mieli nowy sprzęt. Będą to koreańskie czołgi K2” – powiedział minister Błaszczak.

reklama

Szef MON akcentował, że „żyjemy w trudnych czasach”. „Rosja zaatakowała Ukrainę, próbuje odtworzyć imperium, a zawsze takie próby były groźne dla Polski” – wskazał.

Dlatego, jak mówił, konieczne jest wzmocnienie polskiego wojska poprzez zwiększanie jego liczebności i wyposażanie w nowoczesny sprzęt.

reklama

Minister odniósł się do głosów opozycji, jakoby rząd PiS zwiększył nakłady na wojsko dopiero, kiedy Rosja napadła na Ukrainę. „To jest kłamstwo, to jest nieprawda” – podkreślił wicepremier.

Ochotnicy zostaną wcieleni do dobrowolnej służby wojskowej

Jak zaznaczył, wydatki na modernizację WP w 2009 r., czyli rok po napaści rosyjskiej na Gruzję, wynosiły 3 mld 300 mln zł. „W ubiegłym roku, jeszcze przed napaścią rosyjską na Ukrainę, było to 12 mld 800 mln zł, a więc prawie cztery razy więcej. W tym roku zwiększyliśmy nakłady, w przyszłym roku jeszcze nakłady zwiększamy. Dla rządu PiS bezpieczeństwo jest priorytetem” – powiedział.

Szef MON zaznaczył, że piknik wojskowy w Braniewie jest trzecim w kraju piknikiem w ramach inicjatywy MON „Nowoczesne wojsko. Bezpieczna Ojczyzna”, czyli spotkań w tych miastach Polski, w których powstaną nowe jednostki wojskowe lub do których trafi nowo zakupiony sprzęt wojskowy.

Przypomniał, że pierwszy odbył się w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie informował, iż do tamtejszej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej trafią śmigłowce AW-149. Z kolei przed tygodniem na pikniku w Ciechanowie Błaszczak zapowiedział, że do odtworzonej tam jednostki trafią czołgi Abrams.

M.Błaszczak: wszystkie czołgi K2 trafią do jednostek w Morągu, Braniewie i Ostródzie

W Braniewie szef MON dziękował żołnierzom 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej za to, że służą pomocą wszystkim potrzebującym. Zachęcał do udziału również w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej jako jednym z elementów budowania siły wojska. Przypomniał, że miesięczne uposażenie w tej służbie to ponad 4,5 tys. zł. Można też zdobyć np. prawo jazdy czy inne uprawnienia przydatne również poza wojskiem.

Podczas sobotniej imprezy w amfiteatrze miejskim mieszkańcy Braniewa mogli obejrzeć prezentację sprzętu wojskowego. Odbyły się pokazy walki wręcz i szkolenie z pomocy przedmedycznej. Można było odwiedzić mobilny punkt rekrutacyjny i uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Mieszkańcy wsi wystraszeni. Żołnierze wchodzili do mieszkań, robili zdjęcia i zbierali informacje