-0 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Prezydent Elbląga: pogłębienie toru wodnego do elbląskiego portu to zadanie Skarbu Państwa

ElblągPrezydent Elbląga: pogłębienie toru wodnego do elbląskiego portu to zadanie Skarbu Państwa

Miasto Elbląg nie posiada kompetencji do pogłębienia torów wodnych na wewnętrznych przepływowych wodach morskich w granicach Portu Morskiego Elbląg. Pogłębienie 900 m toru wodnego do elbląskiego portu to zadanie Skarbu Państwa — oświadczył w piątek prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

reklama

Podczas zwołanej w piątek konferencji prasowej prezydent Elbląga Witold Wróblewski powiedział, że otrzymał zamówioną „opinię prawną dotyczącą zakresu kompetencji do pogłębienia i utrzymania torów wodnych na wewnętrznych przepływowych wodach morskich w granicach Portu Morskiego w Elblągu”.

Sprawa dotyczy pogłębienia ostatniego odcinka toru wodnego przed portem morskim w Elblągu, bez czego nowa droga wodna wraz z Kanałem Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną nie będzie funkcjonalna. Prace pogłębiarskie na rzece Elbląg wykonywane przez wykonawcę wybranego przez inwestora, czyli Urząd Morski w Gdyni, kończą się 900 m przed portem. Samorząd Elbląga uważa, że ten ostatni odcinek toru powinien wykonać inwestor (Skarb Państwa – Urząd Morski) a nie samorząd.

reklama

Prezydent Elbląga w piątek powiedział, że z opinii prawnej wykonanej na zlecenie samorządu przez Centrum Ekspertyz i Analiz Prawnych i podpisanej przez prof. Politechniki Warszawskiej Roberta Suwaja wynika, że „Miasto Elbląg nie posiada kompetencji do realizacji zadań polegających na budowie, modernizacji lub utrzymaniu torów wodnych na wewnętrznych, przepływowych wodach morskich w granicach Portu Morskiego Elbląg”.

Prace przy pogłębianiu toru na Zalewie wstrzymane, bo akwen zamarzł

Ekspertyza wskazuje, że „zadania Portu Morskiego Elbląg jako podmiotu zarządzającego sprowadzają się wyłącznie do możliwości prowadzenia budowy, modernizacji i utrzymania infrastruktury portowej znajdującej się na gruntach, którymi on gospodaruje, oraz utrzymania akwenu portowego” – podkreślił Wróblewski.

reklama

Jak wskazał prezydent Elbląga, z opracowania wynika, że „wydatkowanie środków własnych, pochodzących z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na prowadzenie budowy, modernizacji i utrzymania infrastruktury zapewniającej dostęp do portów i przystani morskich przez Port Morski Elbląg stanowić będzie naruszenie zasad dokonywania wydatków ze środków publicznych jako realizujących cele, dla których środki powinny być określone w ustawie budżetowej na zadania publiczne z zakresu administracji rządowej”.

„To jasna odpowiedź. To zadanie Skarbu Państwa, rządu i powinien to wykonać Urząd Morski, a nie próbuje się przerzucić to zadanie na Miasto Elbląg” – mówił Wróblewski. Podkreślił, że „przerzucanie zadania pogłębienia 900 m (toru wodnego) na prezydenta Elbląga jest nielogiczne”.

Rok 2022 - wydarzenia gospodarcze

„Dlaczego Urząd Morski pogłębia rzekę Elbląg od strony Zalewu Wiślanego na odcinku 2,9 km, mimo iż rzeka graniczy z gruntami gminy Elbląg i miasta Elbląg, i w tym zakresie gminy nie muszą partycypować w kosztach pogłębienia? Jednocześnie rząd wskazuje, że ostatnie 900 m musi z własnych finansów pogłębić miasto Elbląg” – mówił prezydent Elbląga.

„Nie ma logicznej przesłanki i ekspertyza o tym jednoznacznie przesądza” – zaznaczył Wróblewski. Zaapelował, by „rząd przekopał do końca” nową drogę wodną włącznie z ostatnim, 900-metrowym odcinkiem do portu w Elblągu.

Pytany, jaki jest koszt pogłębienia tego odcinka, wskazał, że może to być kwota od 60 mln zł do 100 mln zł.

Dziennikarze poprosili o komentarz dotyczący pogłębienia 900 m toru wodnego do portu w Elblągu Urząd Morski w Gdyni i Ministerstwo Infrastruktury.

„Nie mieliśmy okazji zapoznać się z analizą. Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jest realizowana w ramach przyjętego programu wieloletniego” – przekazała rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.

Ministerstwo Infrastruktury nie nadesłało jeszcze odpowiedzi.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
:)
8 października 2022 16:47

Weźcie kasę od księdza, bo coś cicho sknera siedzi.

Popularne

Rok 2022 - wydarzenia gospodarcze