-1 C
Olsztyn
wtorek, 28 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Trwa zazielenianie Olsztyna

OlsztynTrwa zazielenianie Olsztyna

Jesień to doskonały moment, by w publicznej przestrzeni pojawiły się nowe nasadzenia. Tak właśnie dzieje się w stolicy Warmii i Mazur. To nie tylko drzewa sadzone przy okazji tramwajowego projektu, ale i mniejsze rozwiązania, które sprawią, że Olsztyn będzie jeszcze bardziej kolorowy.

reklama

Największym przedsięwzięciem jest bez wątpienia sadzenie drzew realizowane wraz z budową nowej, tramwajowej infrastruktury. Około tysiąca sztuk posadzi bezpośrednio wykonawca nowej linii. Ale to tylko część przedsięwzięcia związanego z zazielenieniem ogromnej części stolicy Warmii i Mazur. Bowiem do końca przyszłego roku w Olsztynie pojawi się dodatkowych 1835 drzew, 1470 krzewów, 6536 bylin oraz prawie 33 tys. kwiatów cebulowych.

Dotychczas ponad setka drzew została posadzona na terenie w pobliżu oczka wodnego przy ul. Głowackiego za hostelem Relaks. Kolejnych kilkadziesiąt sztuk pojawiło się wzdłuż ul. Żonierskiej, między Mazowieckiego a Dworcową, przy Kanta czy Krasickiego.

reklama

– Te drzewa już odmieniają charakter wielu przestrzeni naszego miasta – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – To nie tylko wizualna poprawa, w ten sposób dbamy o nasze otoczenie, aby zapobiegać negatywnym skutkom zmian klimatycznych.

Skryty drapieżniki stracił czujność. Zaskoczył go emerytowany leśnik

Do końca października zaplanowanych jest szereg kolejnych nasadzeń. Przedstawiciele specjalistycznej firmy, która realizuje to zadanie zapowiedzieli, że dodatkowe drzewa pojawią się w Śródmieściu (84 sztuki), os. Kormoran (117), os. Kościuszki (2), os. Mazurskie (54), os. Podgrodzie (10), os. Nagórki (92). To razem da 359 sztuk, a wraz z dotychczas posadzonymi – 687 sztuk nasadzeń, co oznacza realizację ponad 1/3 zadania.

reklama

To nie jedyne nasadzenia, które już wkrótce będą cieszyć olsztynian i gości naszego miasta. Trwają bowiem prace związane z zagospodarowaniem przestrzeni po pawilonie, który przez lata funkcjonował w pobliżu muru Aresztu Śledczego oraz sali sportowej klubu Gwardia przy al. Piłsudskiego.

Niewielki budynek, w którym przed laty mieściły się m.in. azjatycka restauracja oraz sklep z używaną odzieżą już został rozebrany. Natomiast w jego miescu powstanie zielona enklawa, która jeszcze doda charakteru tej części Śródmieścia.

Niezwykłe zjawiska na nocnym niebie

– Będą tam rabatki, żywopłot, ustawimy też kilka ławek – mówi miejska ogrodnik, Tekla Żurkowska. – Początkowo te rośliny nie będą oczywiście imponujących rozmiarów, ale z czasem rozrosną się i, nie mam wątpliwości, stworzą w tym miejscu miły zakątek. Zaplanowaliśmy tam m.in. żywopłot grabowy, byliny, hortensje, magnolie czy róże, nawiązujące do już posadzonych wzdłuż al. Piłsudskiego. Skwer będzie mieć powierzchnię ok. 100 m2.

Jeszcze w tym roku odświeżenie i wzbogacenie zieleni czeka ul. Dąbrowszczaków. Niemal tysiąc bylin posadzonych zostanie w pasie drogowym między budynkami nr 3 a 6. Natomiast w następnym roku nowe rabaty mają powstać przy skrzyżowaniu ul. Dąbrowszczaków z Mickiewicza, w pobliżu budynku, gdzie jeszcze niedawno działała księgarnia.

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
4 października 2022 10:03

najpierw zabetonował, teraz bedzie zazieleniać – wszystko za pieniądze podatnika, tfu!

na Augustowskiej
3 października 2022 20:27

Oczywiście przy piekarni radnego, w prawo i w lewo cały szpaler nowych drzew. Taka popularna dzielnica.

Popularne
Ogłoszenia

Jest zezwolenie na ograniczenie liczby bobrów na wałach przeciwpowodziowych

Niezwykłe zjawiska na nocnym niebie