8 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Nie żyje Jerzy Urban rzecznik prasowy rządu PRL w stanie wojennym

KrajNie żyje Jerzy Urban rzecznik prasowy rządu PRL w stanie wojennym

Jerzy Urban, redaktor naczelny popularnego “Tygodnika Nie” zmarł w wieku 89 lat. W latach 1981–89 pełnił funkcję rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL, gdzie współtworzył propagandę stanu wojennego – poinformowała redakcja ‘NIE’.

reklama

Urban urodził się w rodzinie o korzeniach żydowskich w 1933 roku, jego ojciec był redaktorem podległego PPS “Głosu Porannego”. W czasie okupacji rodzina Urbańskiego ukrywała się na tzw. aryjskich papierach. Po wojnie przeniosł się wraz z rodziną do Warszawy, gdzie ukończył szkołę średnią i rozpoczął karierę dziennikarską w “Nowej Wsi”.

W latach 1957-61 oraz 1964-69 publikował pod różnymi pseudonimami, w tym jako Jan Rem czy Jerzy Kibic, ze względu na zakaz druku. W 1961 roku dołączył do tygodnika “Polityka”, gdzie kierował działem krajowym aż do 1981 roku. W sierpniu 1981 roku objął stanowisko rzecznika prasowego gen. Wojciecha Jaruzelskiego, które pełnił do 1989 roku. Wspólnie z Władysławem Pożogą i Stanisławem Cioskiem opracowywał analizy polityczne dla prezydenta i był członkiem sztabu przygotowującego Okrągły Stół.

reklama

W czasie obrad Okrągłego Stołu pełnił funkcję rzecznika prasowego koalicji rządzącej. Po zmianach politycznych został przewodniczącym Komitetu ds. Radia i Telewizji i dyrektorem Krajowej Agencji Robotniczej. W 1990 roku założył nowy tygodnik “Nie”, w którym przez długi czas piastował funkcję redaktora naczelnego. W 1990 roku wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Babcia
6 października 2022 23:55

Okropny typ

Emik
20 października 2022 01:29

Obrzydliwa postać.

Polecane