13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Czy Polska powinna wpuszczać Rosjan z Obwodu, którzy uciekają przed mobilizacją?

WiadomościCzy Polska powinna wpuszczać Rosjan z Obwodu, którzy uciekają przed mobilizacją?
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nie będzie ulg na polskich granicach dla uciekających przed mobilizacją Rosjan. Eksperci wskazują, że Polska musi teraz szczególnie chronić granice, grożą nam prowokacje – czytamy w piątek w „Rzeczpospolitej”.

reklama

Gazeta informuje, że zaledwie 190 obywateli rosyjskich wjechało do Polski w środę przez dwa otwarte przejścia graniczne w Grzechotkach i Bezledach. Z Polski – jak czytamy – wyjechało w tym czasie 256 Rosjan. „Rzeczpospolita” podaje, że w czwartek do godz. 15 granicę do Polski przekroczyło 346 osób, w tym 133 Rosjan (i wyjechało 89 obywateli Federacji Rosyjskiej).

„Nie zauważyliśmy wzmożonego ruchu związanego z decyzją o mobilizacji rezerwistów w Rosji” – mówi „Rzeczpospolitej” rzeczniczka Mazursko- Warmińskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz. Od poniedziałku do środy wjazdu do Polski – na wszystkich przejściach granicznych – odmówiono zaledwie dziesięciu obywatelom Rosji – podaje gazeta.

Atak na rurociągi Nord Stream został przeprowadzony z Obwodu Kaliningradzkiego?
reklama

Jak czytamy w „Rz”, Rosjanie wiedzą, że od marca 2020 r. mogą przyjeżdżać do Polski tylko w wyjątkowych sytuacjach – przepis wprowadzono z powodu pandemii, ale do dziś go nie wycofano. Gazeta przypomina, że w tym roku, po inwazji na Ukrainę, polskie ambasady w Rosji przestały wydawać wizy turystyczne.

„Zasady graniczne dla Rosjan zostały zaostrzone w ostatni poniedziałek, po publikacji nowelizacji rozporządzenia MSWiA w tej sprawie. Obecnie obywatele Rosji nie mogą już przyjeżdżać nawet z powodów biznesowych, sportowych czy kulturalnych. Polska wprowadziła te obostrzenia wraz z Litwą, Łotwą i Estonią” – pisze „Rz”.

reklama

Gazeta zadaje pytanie, czy Polska powinna jednak wpuszczać do kraju Rosjan, którzy uciekają przed mobilizacją?

„To ucieczka przed reżimem, a więc przesłanka polityczna. Za niestawienie się na wezwanie wojska grozi wieloletnie więzienie, więc moim zdaniem spełnione są tu przesłanki do zastosowania np. ochrony międzynarodowej czy wiz humanitarnych, jakie stosujemy w przypadku Białorusinów” – mówi „Rzeczpospolitej” Marek Biernacki, były szef MSWiA i koordynator służb specjalnych. Jego zdaniem fala uciekinierów może dopiero nadejść.

Robi się niebezpiecznie? Rosja rozmieściła w Kaliningradzie pociski hipersoniczne Kindżał

W czwartek – jak przypomina gazeta – szef BBN Paweł Soloch zapowiedział w Polsat News, że nie będzie żadnej taryfy ulgowej.

Według posła Biernackiego priorytetem jest ochrona polskich granic. „Rosjanie myślą o prowokacjach, które wojnę z Ukrainą rozleją na inne kraje i wciągną nas w ten konflikt. O to Putinowi chodzi” – podsumowuje. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama