15 C
Olsztyn
wtorek, 27 września, 2022
reklama

Kierowcy ukarani „po nowemu”. Wysokie mandaty i punkty m.in. za przekroczenie prędkości

WiadomościKierowcy ukarani "po nowemu". Wysokie mandaty i punkty m.in. za przekroczenie prędkości
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Pięciu kierowców zostało w miniony weekend ukaranych przez warmińsko-mazurską policję mandatami według nowego taryfikatora. Mandaty dostali m.in. motocyklista, który jechał po Elblągu z prędkością ponad 100 km na godz. oraz kobieta, która w Ełku wyprzedzała przed przejściem dla pieszych.

reklama

Rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiej policji Tomasz Markowski poinformował, że według nowego taryfikatora ukarano w miniony weekend pięciu kierowców.

„51-letni motocyklista w Elblągu wjechał w obszar zabudowany mając na liczniku ponad 100 km na godz. i dalej się rozpędzał” – podał Markowski i dodał, że motocyklistę zatrzymali policjanci z Grupy Speed. Dostał mandat 1,5 tys. zł i 13 punków karnych. Stracił też prawo jazdy na 3 miesiące.

reklama

W Ełku mandatami według nowego taryfikatora ukarano dwie osoby: 19-letniego kierowcę, który na dk 16 nie zastosował się do zakazu wyprzedzania (dostał mandat w wysokości 1 tys. zł i 15 punktów karnych) oraz 19-letnią kobietę, która naruszyła zakaz wyprzedzania bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Kobieta dostała 15 pkt karnych i 1,5 tys. zł. mandatu.

GDDKiA: wkrótce oddanie do ruchu odcinka drogi S61 Szczuczyn - Ełk Południe

W powiecie ostródzkim 2,5 tys zł mandatu i 15 punktów karnych otrzymał 33-letni kierowca, który na drodze krajowej nr 16 przekroczył dozwoloną prędkość o 80 km na godz.

reklama

W Olsztynie policjanci ukarali mandatem w wysokości 1,5 tys. zł i 15 punktami karnymi 28-letnią kobietę, która na czerwonym świetle wjechała na skrzyżowanie i uderzyła w inne auto. „Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń, a kierowcy byli trzeźwi” – podał Markowski.

Od soboty obowiązuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, zgodnie z którym mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h to co najmniej 800 zł, a dalej – o 41-50 km/h – 1 tys. zł; o 51-60 km/h – 1,5 tys. zł; o 61-70 km/h – 2 tys. zł; o 71 km/h i więcej – 2,5 tys. zł. Przy przekroczeniu prędkości powyżej 31 km/h – kwoty te rosną dwukrotnie w przypadku recydywy.

Przetarg na projekt i budowę obwodnicy Giżycka w ciągu DK59

Nowe przepisy zakładają, że podwójne karanie dotyczy także innych obszarów ruchu, m.in. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, złamania zakazu wyprzedzania, czy wyprzedzania na przejściach lub bezpośrednio przed nimi. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama