14 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Nowy trend? Mieszkaniec powiatu olsztyńskiego chciał mieć ciepło w zimę. stracił 7 tys. zł

OlsztynNowy trend? Mieszkaniec powiatu olsztyńskiego chciał mieć ciepło w zimę. stracił 7...

Oszuści wykorzystują każdą okazję, by osiągnąć swój cel, czyli dobrać się do pieniędzy innych osób. Podszywają się m.in. za podmioty gospodarcze oferujące sprzedaż opału. Ich ofiarą padł mieszkaniec powiatu olsztyńskiego, który nie otrzymał zamówionego pelletu, pomimo wpłaty należnych pieniędzy, a sklep internetowy po kilku dniach zniknął.

reklama

Większość przedsiębiorstw oferujących swoje usługi w Internecie dokłada maksymalnych starań, aby zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo, np. banki, sklepy internetowe o ugruntowanej opinii, portale aukcyjne. Stosowanie się do ich regulaminów lub instrukcji, da nam podstawowe zabezpieczenie naszych transakcji. Jednak nawet najlepsze mechanizmy będą całkowicie nieprzydatne, kiedy użytkownik tych usług nie będzie stosował się do zasad bezpieczeństwa, nie będzie miał świadomości czyhających na niego zagrożeń, niezweryfikowanych ofert i zleceń zaakceptowanych w pośpiechu i bez zastanowienia. Właśnie te ludzkie słabości najczęściej są wykorzystywane przez cyberprzestępców. Wymyślają oni coraz to nowe metody oszustwa.

Tym razem przestępcy wykorzystują nadchodzący sezon grzewczy i próbujący wyłudzić pieniądze podczas sprzedaży opału. W ostatnich dniach do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zgłosił się mieszkaniec powiatu olsztyńskiego, który padł ofiarą oszustów. Z relacji 32-latka wynikało, że przeglądając strony internetowe zauważył sklep, oferujący sprzedaż pelletu w atrakcyjnych cenach. Pokrzywdzony miał sprawdzić wiarygodność podmiotu gospodarczego m.in. w bazie firm. Następnie postanowił zamówić towar, mimo podejrzanie niskiej ceny. 32-latek dokonał zakupu 4 ton pelletu, za który zapłacił ponad 7 tysięcy złotych.

reklama

Po zaakceptowaniu transakcji i przelaniu środków na konto dostawcy, mężczyzna nigdy nie otrzymał zamówionego towaru. Kupujący próbował nawiązać kontakt ze sprzedawcą, jednak bezskutecznie, a sama witryna została usunięta. Mężczyzna po zorientowaniu się, że prawdopodobnie padł ofiarą oszustwa zgłosił sprawę olsztyńskim policjantom.

Policja przypomina o środkach bezpieczeństwa podczas zakupów w Internecie:

* podczas zakupów dokonywanych w sieci zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;

reklama

* należy korzystać ze znanych i sprawdzonych witryn sklepów i portali ogłoszeniowych;

* warto zapoznać się z opiniami i komentarzami danego sprzedawcy;

*otrzymując ofertę drogą mailową lub sms, nie korzystajmy z wysłanych linków – na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;

*kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na “niepowtarzalne okazje”. Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność;

*Najbezpieczniejszym sposobem jest dokonanie opłaty dopiero po otrzymaniu zamówionego towaru.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia