2 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Dzieci w kryzysie psychicznym z Warmii i Mazur mają zapewnioną opiekę? NFZ zajmuje stanowisko

OlsztynDzieci w kryzysie psychicznym z Warmii i Mazur mają zapewnioną opiekę? NFZ...

Dzieci w kryzysie psychicznym z Warmii i Mazur mają zapewnioną opiekę i leczenie. Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie nadal będzie przyjmował pacjentów – poinformował w środę Narodowy Fundusz Zdrowia.

reklama

Środowy komunikat NFZ ma związek z sytuacją jedynego w regionie oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. Dwie lekarki specjalistki złożyły wypowiedzenia umów o pracę ze skutkiem na koniec października, co w praktyce mogło grozić zawieszeniem działalności tego oddziału.

Jak poinformowało biuro komunikacji społecznej centrali NFZ, „lekarze przystali na nowe warunki finansowe” zaproponowane przez dyrekcję szpitala, co oznacza, że placówka nadal będzie pomagać dzieciom w kryzysie psychicznym z woj. warmińsko-mazurskiego.

reklama

„Dzieci w kryzysie psychicznym z Warmii i Mazur mają zapewnioną opiekę i leczenie. Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie nadal będzie przyjmował pacjentów. Jest porozumienie dyrekcji z lekarzami” – podano w komunikacie.

W dalszej części komunikatu sprecyzowano, że „porozumienie ma być podpisane do końca tygodnia”.

Smutna wiadomość. Zmarła 5-letnia Zuzia
reklama

„Rozmowy trwają, jest światełko w tunelu, czego sobie i pacjentom życzymy. Natomiast nie ma jeszcze podpisanego porozumienia z lekarzami” – powiedział rzecznik prasowy Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie Andrzej Błaszczyk.

Wyjaśnił, że na oddziale zatrudnionych jest pięciu lekarzy, w tym dwóch rezydentów. Jedna z trzech lekarek specjalistek przebywa na urlopie wychowawczym. Dlatego, gdyby dwie pozostałe specjalistki odeszły z pracy, to oddział przestałby spełniać warunki kadrowe określone przez NFZ, co w praktyce mogło wstrzymać jego dalsze funkcjonowanie.

To jedyny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w woj. warmińsko-mazurskim, przyjmuje też pacjentów z woj. podlaskiego. Leczone są na nim dzieci od czwartego do osiemnastego roku życia. Oddział zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży, m.in. nadpobudliwości, nerwic dziecięcych, zaburzeń odżywiania. Dysponuje 32 miejscami, ale na oddziale przebywa czasem ponad 40 pacjentów.

Coraz bliżej do dofinansowania in vitro w Olsztynie

W środowym komunikacie centrala NFZ poinformowała jednocześnie, że warmińsko-mazurski oddział Funduszu zaproponuje placówce przekształcenie w ośrodek wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej. To najwyższy, III stopień referencyjności w trzystopniowej skali reformy psychiatrii dzieci i młodzieży.

„Każdy ośrodek na III poziomie ma zagwarantowaną wyższą wycenę za udzielone świadczenia, co wiąże się z poprawą leczenia małych pacjentów i wyższymi przychodami dla placówki. Ponadto ośrodek na III poziomie musi posiadać w swojej strukturze Centrum Zdrowia Psychicznego (poradnię lub poradnię z oddziałem dziennym), czyli tzw. II poziom reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Wszystko po to, aby w jednym miejscu pomagać dzieciom, które nie wymagają już leczenia w warunkach oddziału całodobowego i mogą kontynuować je w poradni” – przekazał NFZ.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Policjanci pomogli rodzącej kobiecie w szybkim dotarciu do szpitala

Sukces olsztyńskich lekarzy. Nowatorska operacja