fbpx
-3 C
Olsztyn
sobota, 2 grudnia, 2023
reklama
reklama

Prezydent Olsztyna brał udział w Gdańskim Święcie Wolności

OlsztynPrezydent Olsztyna brał udział w Gdańskim Święcie Wolności

Końcówka sierpnia to szereg spotkań i uroczystości, które bezpośrednio nawiązują do idei samorządności. Główne wydarzenia odbywają się przy okazji Gdańskiego Święta Wolności, a brał w nich udział także prezydent Olsztyna.

reklama

Od podpisania Porozumień Sierpniowych, będących jednym z przyczynków upadku PRL-u, mijają właśnie 42 lata. Organizowane przy tej okazji Święto Wolności to szereg debat, symbolicznych wydarzeń i działań artystycznych.

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć była debata samorządowców, związków zawodowych i pracowników zakładów komunalnych. Hasło Okrągłego Stołu Samorządowego brzmiało “Jak drożyzna zniszczy wspólnoty lokalne”. Obrady zakończyły się podpisaniem apelu samorządowców i strony społecznej do rządzących. Znalazło się w nim pięć postulatów mówiących m.in. o większym udziale lokalnych społeczności w wypracowywanych przez nie dochodach i zwiększeniu nakładów na publiczną edukację.

reklama

– Już kolejny raz w ostatnich dniach sierpnia Gdańsk staje się liderem demokracji i platformą do walki o wolną od politycznych manipulacji Polskę – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Do Gdańska przyjeżdżają wszyscy, którym przyszłość naszego kraju leży na sercu i było oczywiste, że również Olsztyn powinien być tam reprezentowany. Nasze samorządowe opinie dotyczącej aktualnej sytuacji samorządów znalazły odbicie w “Postulatach Liderów Wspólnot Lokalnych i Strony Społecznej do rządu w 42. rocznicę Porozumień Sierpniowych”.

Wielki napis przed SM „Jaroty” w Olsztynie. Wiemy kto za to odpowiada
Prezydent Olsztyna brał udział w Gdańskim Święcie Wolności polityka Olsztyn, Wiadomości

Okrągły Stół Samorządowy to inicjatywa Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, do którego należy także Olsztyn. Poza obradami prezydent stolicy Warmii i Mazur wziął także udział m.in. w symbolicznym otwarciu historycznej stoczniowej Bramy nr 2 przy Pomniku Poległych Stoczniowców, wykładzie byłego rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara oraz dyskusji po nim.

reklama

W środowych (31 sierpnia) uroczystościach wzięło udział około 200 prezydentów miast, burmistrzów i działaczy samorządowych z całego kraju.

Dzień wcześniej odbyła się ceremonia wręczenia Medali Wolności Słowa. Laureatami II edycji nagrody są Igor Tuleya (kategoria Instytucja), dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń (Media) oraz nauczycielka Katarzyna Wappa (Obywatel/Obywatelka). Poza tym zostały przyznane trzy nagrody specjalne – uczestniczce powstania warszawskiego Wandzie Traczyk-Stawskiej oraz dwóm satyrykom i literatom Jackowi Fedorowiczowi oraz Stanisławowi Tymowi.

Cząstkowe wyniki Wyborów Parlamentarnych 2023 w Polsce. PiS się umacnia?

Innym wydarzeniem, jakie w ostatnich dniach było poświęcone samorządności, było posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich, które odbyło się w Olsztynie (26 sierpnia). Wówczas przyjęte zostało stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o dochodach Jednostek Samorządu Terytorialnego. Poza tym zajęto się sytuacją w oświacie, projektem ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz planem działań dotyczącym gospodarki komunalnej.

Prezydent Olsztyna brał udział w Gdańskim Święcie Wolności polityka Olsztyn, Wiadomości

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

3 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Lolo
1 września 2022 13:48

Przecież arbuz to komuch jak tralala

Bufetowa z Grochowa
1 września 2022 21:06

Obok grzymowicza wójt Sorkwit. ZE STRONY IPN: Imiona: Józef Nazwisko: Maciejewski Miejsce urodzenia: Gąsawa Dodatkowe informacje: Nazwa funkcji Instytucja Miejscowość Data objęcia funkcji Wójt Urząd Gminy Sorkwity (powiat mrągowski) 21-10-2018 Treść zapisów ewidencyjnych Opis materiałów Stan zachowania Uwagi 18.03.1987 zarejestrowany pod numerem 9347 w Wydz. “C” WUSW w Olsztynie jako “upoważniony do pracy tajnej” przy WUSW w Olsztynie. Karta Mkr-2 z kartoteki Wydz. “C” KWMO/WUSW w Olsztynie; książka wojennej obsady kadrowej: dzienniki rejestracyjne osób wytypowanych do prac wojskowo-mobilizacyjnych w instytucjach państwowych MOB, t. 2, lata 1987-1990, zapis pod poz. 9347; karta Mkr-2 z kartoteki ogólnoinformacyjnej Biura “C” MSW. Zarządzenia/Orzeczenia Treść… Czytaj więcej »

Polecane
Ogłoszenia

Ujawniamy SMS-y między Łukaszem Michnikiem a ministrem Cieszyńskim! Co naprawdę napisali?

Ujawniamy SMS-y między Łukaszem Michnikiem a ministrem Cieszyńskim! Co naprawdę napisali?