fbpx
-3 C
Olsztyn
sobota, 2 grudnia, 2023
reklama
reklama

Miarka się przebrała? Olsztyńska policja bierze się za użytkowników hulajnóg

OlsztynMiarka się przebrała? Olsztyńska policja bierze się za użytkowników hulajnóg

W Olsztynie policjanci przeprowadzą wzmożone kontrole stanu trzeźwości, prędkości i stosowania się do przepisów zakazujących przewożenia pasażerów przez użytkowników hulajnóg elektrycznych.

reklama

Policja zapowiada wzmożone kontrole

Miejska Komenda Policji w Olsztynie zapowiedź o planowanych kontrolach zamieściła na swojej stronie internetowej.

Przypomina, że użytkowników hulajnóg również obowiązują przepisy drogowe, których powinni bezwzględnie przestrzegać.

reklama

Według policyjnych statystyk w Olsztynie od początku 2022 roku miało miejsce 12 wypadków i 21 kolizji, w których uczestniczyły osoby poruszające się hulajnogami elektrycznymi. 14 osób zostało rannych. Sprawcami wypadków lub kolizji w 15 przypadkach byli użytkownicy jednośladów, a aż 6 z nich było pod wpływem alkoholu. Większość zdarzeń miała miejsce w nocy albo wieczorem, a więc przy znacznie ograniczonej widoczności.

Policja przypomina także, że użytkownicy hulajnóg należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego, tak jak piesi i rowerzyści. W przypadku kolizji nie chronią ich pasy bezpieczeństwa, zaawansowane systemy czy karoseria samochodu, mają więc niewielkie szanse, aby z wypadku wyjść bez szwanku.

reklama

Co będzie podlegać kontroli?

Kontrola będzie przebiegała pod kątem bezpieczeństwa zarówno użytkowników hulajnóg elektrycznych, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierujących jednośladami, dostosowanie prędkości do przepisów i panujących warunków oraz przestrzeganie zakazu przewozu pasażerów. Policjanci zwrócą także uwagę na zachowanie innych użytkowników dróg w stosunku do użytkowników hulajnóg i zapowiadają stanowcze reagowanie na wszelkie nieprawidłowości.

Co mówią przepisy?

Hulajnogi elektryczne powinny poruszać się po drogach rowerowych, a w przypadku ich braku po jezdni dla samochodów, ale tylko wtedy, kiedy te nie poruszają się szybciej niż 30 kilometrów na godzinę. Maksymalna prędkość dla hulajnogi wynosi 20 kilometrów na godzinę.

Parkować hulajnogi trzeba równolegle do krawędzi chodnika i jak najdalej od krawędzi jezdni.

Przepisy umożliwiają jazdę hulajnogą po chodniku, ale wtedy jej prędkość należy dostosować do prędkości pieszych, ustępować im pierwszeństwa i zachować szczególną ostrożność.

Z hulajnóg elektrycznych mogą korzystać dzieci powyżej 10 roku życia, młodsze tylko w strefach zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać kartę rowerową albo prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Można dostać mandat

Prawo przewiduje również kary dla osób niestosujących się do przepisów i w ten sposób stwarzających zagrożenie i dla siebie, i dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Kierowanie hulajnogą elektryczną pod wpływem alkoholu grozi karą aresztu albo grzywną nie niższą niż 2,5 tysiąca złotych. Ponadto sąd może zakazać prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

W przypadku przewożenia pasażera, zwierzęcia albo ładunku można dostać mandat karny w wysokości 300 złotych.

źródło: KMP Olsztyn

zobacz też: Korzyści z używania taśmy pakowej z nadrukiem w branży wysyłkowej

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Marian
29 sierpnia 2022 23:04

“W przypadku przewożenia pasażera, zwierzęcia albo ładunku można dostać mandat karny w wysokości 300 złotych.”
Tyle, żeby “zaaplikować ” głupiemu baranowi mandat za pasażera, trzeba go najpierw na tym nakryć, zgadza się? A jak go nakryć, skoro nie widać aby ktokolwiek próbował to dostrzec? Niemal w każdy weekend w późnych godzinach popołudniowych wracając autem ulicami: Szumana, Szarych Szeregów, Al. Warszawską, Tuwima i Synów Pułku widzę matołki jadące dwójkami na hulajnogach. I jakoś nie słyszałem aby policja kogoś ukarała.
Pewnie nie zauważają. Ale jak mogą zauważyć skoro nie zauważyłem patroli. No jak?

Babcia
30 sierpnia 2022 09:12

Może wreszcie ucywilizują te hulajnogi?

Polecane
Ogłoszenia