2 C
Olsztyn
niedziela, 2 kwietnia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Jest nowy patron nowej ulicy na Pieczewie. Wiele osób żałuje, że go nie poznała

OlsztynJest nowy patron nowej ulicy na Pieczewie. Wiele osób żałuje, że go...

Zmarły przed pięciu laty mazurski poeta, pisarz, publicysta, senator I kadencji Erwin Kruk będzie patronem ulicy na osiedlu Pieczewo – zdecydowała podczas piątkowej sesji olsztyńska rada miasta. Inne ulice w tym rejonie również mają za patronów wybitnych poetów i pisarzy.

reklama

Radni postanowili, że ulicą Erwina Kruka będzie fragment drogi wojewódzkiej nr 660 na Pieczewie. Uchwała o nazwie nowej ulicy wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W uzasadnieniu tej decyzji przypomniano, że Kruk jest znany przede wszystkim jako pisarz, poeta i dziennikarz, który „szczególną część swojej twórczości poświęcił tematyce mazurskiej”, był także senatorem I kadencji.

reklama

Erwin Kruk był Mazurem. Urodził się 4 maja 1941 r. we wsi Gutfeld, czyli obecnym Dobrzyniu k. Nidzicy. Jako dziecko był świadkiem tragicznych losów mieszkańców Mazur pod koniec II wojny, a potem powojennego exodusu autochtonów do Niemiec. W 1945 r. po wkroczeniu na te ziemie Armii Czerwonej stracił oboje rodziców. 4-letnim Erwinem i jego dwoma braćmi zaopiekowała się wtedy rodzina ze strony matki, mieszkająca w Elgnówku.

Dziennikarze tradycyjnie odwiedzili grób Seweryna Pieniężnego

Jego twórczość ściśle wiąże się z Mazurami, rozumianymi w sensie geograficznym, ale też z Mazurami, jako autochtonami. Zadebiutował w 1958 r. pod pseudonimem Marek Doski, publikując wiersze i prozę na łamach tygodnika „Na przełaj”. Potem – już pod swoim nazwiskiem – wydał wiele powieści, książek poetyckich i zbiorów esejów, m.in. „Rysowanie z pamięci” (1963), „Zapisy powrotu” (1969), „Z krainy Nod” (1987), „Kronika z Mazur” (1989), „Spadek: zapiski mazurskie 2007-2009” (2009), „Nieobecność” (2015).

reklama

Był absolwentem polonistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1966 r. obronił magisterium. Po przyjeździe do Olsztyna, przez 14 lat związany był zawodowo z lokalną prasą, w tym „Gazetą Olsztyńską”. Był także członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W latach 80. został działaczem Solidarności, był jednym z sygnatariuszy memoriału sprzeciwiającego się wprowadzeniu stanu wojennego, inwigilowała go Służba Bezpieczeństwa. W 1989 r. uzyskał mandat senatora z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W latach 1997-2007 był świeckim członkiem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Ruszyły prace nad budową nowego Centrum Kultury i Edukacji pod Olsztynem

Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Honorowym Obywatelem Olsztyna, laureatem wielu nagród i odznaczeń za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. W 2016 r., za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Erwin Kruk był uznawany za „mazurskie sumienie” i niekwestionowany autorytet moralny. Zmarł po długiej chorobie 31 marca 2017 r., w wieku 75 lat. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Falisty
27 sierpnia 2022 14:51

no to będą dwie ulice – bankomat PKO na Dąbrowszczaków przedstawia się że stoi na ul E.Kruka…..

FOR DEUTSCHLAND
27 sierpnia 2022 22:50

Przecież od 2017 Dąbrowszczaków nazywa się E. Kruka.

Popularne
Ogłoszenia

Rok od wybuchu wojny na Ukrainie. Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego zorganizuje koncert

Wojciech Szalkiewicz prezentuje swoją najnowszą książkę o Mikołaju Koperniku