2 C
Olsztyn
niedziela, 2 kwietnia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Piotr Sułkowski od września dyrektorem Opery Krakowskiej

OlsztynPiotr Sułkowski od września dyrektorem Opery Krakowskiej

Dyrygent Piotr Sułkowski powołany został na stanowisko dyrektora Opery Krakowskiej – poinformował we wtorek małopolski urząd wojewódzki. Artysta stanie na czele działającej od lat 50. ub. wieku instytucji od września.

reklama

Piotr Sułkowski, który na dyrektorskim stołku zastąpi Bogusława Nowaka, został powołany na pięcioletnią kadencję przez zarząd województwa. Komisja rozstrzygająca konkurs uzasadniła swój wybór tym, że dyrygent ten ma „wielkie doświadczenie w zarządzaniu kulturą, tworzeniu i realizowaniu wydarzeń artystycznych”. Ma też na swoim koncie współpracę z przedstawicielami świata muzyki zarówno w kraju, jak i za granicą.

Podczas wtorkowej uroczystości podpisania umowy z nowym dyrektorem, marszałek Witold Kozłowski zwrócił uwagę, że Sułkowski jest też sprawnym menadżerem – od 11 lat pracuje bowiem jako dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie.

Wojciech Szalkiewicz prezentuje swoją najnowszą książkę o Mikołaju Koperniku
reklama

Urodzony w stolicy Małopolski Sułkowski jest absolwentem tutejszej Akademii Muzycznej na wydziale dyrygentury i wychowania muzycznego. W przeszłości pełnił funkcję m.in. zastępcy dyrektora Chóru Polskiego Radia i kierownika muzycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Był też gościnnym dyrygentem Signature Symphony Orchestra. Należy do Rady Artystycznej Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus. Doświadczenie zawodowe zdobywał również jako dyrektor artystyczny krakowskiej opery, którą od jesienią będzie zarządzał.

Sułkowski jest też inicjatorem muzycznych przedsięwzięć, takich jak Festiwal Muzyczny Barbakan, a także pedagogiem, od kilkunastu lat szkolącym młodych dyrygentów na uczelniach wyższych. Za swoje dokonania otrzymał szereg wyróżnień.

reklama

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Spotkanie autorskie Zdzisława Piaskowskiego przyciągnęło tłumy

Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wybrał nowy zarząd