12 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Utopić raka? Kamil Łebek popłynie dla dzieci z nowotworem, wesprze go Mazurska Służba Ratownicza

WiadomościUtopić raka? Kamil Łebek popłynie dla dzieci z nowotworem, wesprze go Mazurska...
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Mazurska Służba Ratownicza będzie asekurować ratownika wodnego, który chce przepłynąć kilkanaście kilometrów, aby wesprzeć dzieci z nowotworem. Kamil Łebek popłynie między innymi dla 12-letniej Zuzanny Polak, u której zdiagnozowano nowotwór kości.

Kim jest Kamil Łebek?

reklama

Kamil Łebek ma 37 lat, pochodzi ze Śląska i pracuje jako ratownik wodny w Parku Wodnym Aquarion w Żorach. Pasjonuje się pływaniem długodystansowym na wodach otwartych – to zamiłowanie zaszczepił mu ojciec, który Kamilowi bardzo imponował swoimi umiejętnościami w tej dyscyplinie.

Teraz mężczyzna postanowił wykorzystać swoją pasję i zdolności i zrobić coś dobrego dla innych.

reklama

19 sierpnia zamierza stylem klasycznym pokonać kilkanaście kilometrów z Popielna do Nowych Gut i wesprzeć dzieci z nowotworem – podopiecznych Fundacji Iskierka, będącej patronem tego wydarzenia. Warto wspomóc tę inicjatywę.

Kamila zabezpieczać i asekurować będzie charytatywnie Mazurska Służba Ratownicza, która zajmuje się między innymi propagowaniem umiejętności pływania. Na dwóch łodziach czuwać będzie zespół ratowników i lekarz.

Fundacja Iskierka wspiera dzieci z nowotworem

reklama

Fundacja Iskierka powstała z myślą o dzieciach z chorobą nowotworową. Wspiera dzieci i ich rodziny, promuje zdrowie i ratuje życie dzieci, prowadzi i angażuje się w inicjatywy o charakterze zdrowotnym, edukacyjnym, charytatywnym oraz zachęca do podejmowania zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osoby z grup zagrożonych wykluczeniem.

Ponadto realizuje liczne projekty, mające na celu podnoszenie jakości życia chorych dzieci.

Fundacja organizuje i finansuje zakup specjalistycznego sprzętu leczniczego i rehabilitacyjnego oraz leków w Polsce i za granicą, w tym dla zakładów opieki zdrowotnej ratujących zdrowie lub życie dzieci, organizuje rehabilitację, udziela pomocy finansowej i rzeczowej, organizuje różnorodne formy terapii: artystyczne, sportowe, nagłaśnia osiągnięcia swoich podopiecznych, prowadzi działalność kulturalną, edukacyjną, wydawniczą, sportową, turystyczną i badawczą, współpracuje w tym zakresie z władzami samorządowymi, rządowymi i organizacjami pozarządowymi.

Kolejne sukcesy zespołu specjalistów z Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży Szpitala Dziecięcego w Olsztynie

Od 2019 roku jest członkiem europejskiego oddziału międzynarodowej organizacji CCI Europe (Childhood Cancer International), największej ogólnoeuropejskiej organizacji zrzeszającej 67 organizacji z 30 krajów Starego Kontynentu, której celem jest zapobieżenie albo zmniejszenie skutków ubocznych choroby i terapii.

Fundacja Iskierka należy też do Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, zrzeszającej ponad 100 tysięcy pacjentów onkologicznych, korzysta z wsparcia trenerskiego i merytorycznego Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych i Grupy TROP.

Ma pod opieką ponad 700 dzieci z chorobą nowotworową i ich rodziny.

Zuzanna Polak ma 12 lat i nowotwór kości

Jedną z podopiecznych Fundacji Iskierka jest 12-letnia Zuzanna Polak z Pawłowic na Śląsku. To energiczna i aktywna, zafascynowana Harrym Potterem nastolatka, która te wakacje zamierzała spędzić na obozie sportowym. Podczas badań profilaktycznych przed wyjazdem zdiagnozowano u niej osteosarcomę – nowotwór złośliwy kości udowej, niedługo później – przerzuty do płuc.

Zuzia jest pacjentką Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, czeka ją operacja uda, wszczepienie endoprotezy, operacja płuc oraz kilka cykli chemioterapii.

„Chociaż jest ciężko, trudno i się boimy, to na pewno będziemy walczyć i się nie poddamy!” – mówi rodzina nastolatki.

Michalina, młodsza siostra Zuzi, bardzo źle znosi rozstanie z siostrą, mama dziewczynek zrezygnowała z pracy, aby móc być stale w szpitalu, tata kursuje pomiędzy domem a szpitalem.

Na stronie Fundacji Iskierka można wesprzeć Zuzię, wpłacając środki na jej indywidualne subkonto albo dzieląc się 1% podatku w okresie rozliczeniowym.

Nawet ultrarzadkie choroby u dzieci są leczone w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

Dane do przelewu:

Fundacja ISKIERKA, Warszawa 02-047, Adama Pługa 1/2

ING Bank Śląski nr konta: 54 1050 0099 6781 1000 1000 1071

Wpłaty zagraniczne dla każdej waluty: PL54 1050 0099 6781 1000 1000 1071

BIC (SWIFT): INGBPLPW

1% KRS 0000248546, cel szczegółowy: „Zuzanna POLAK”

Opiekunem Zuzi w Fundacji jest Magda Stajno, z którą można się skontaktować pod numerem telefonu: 609 574 984 lub poprzez email: m.stajno@fundacjaiskierka.pl.

Czym jest osteosarcoma?

Osteosarcoma, inaczej kostniakomięsak, to nowotwór złośliwy tkanki kostnej. Najczęściej rozpoznawany jest u młodzieży w okresie intensywnego wzrostu, częściej u chłopców. W Polsce diagnozuje się około 80 nowych przypadków rocznie.

Głównie dotyczy kości długich (ramiennej, udowej, piszczelowej, łokciowej) w obrębie przynasad, najczęściej w okolicy kolana, ale też ramienia.

Przyczyny powstawania kostniakomięsaków nie są do końca znane, lekarze wiążą je z tak zwanym okresem skoku wzrostowego, u pacjentów starszych mogą się rozwijać na podłożu wcześniej istniejących chorób kości. Ryzyko dotyczy też promieniowania jonizującego, sprzyjać rozwojowi choroby może również mutacja kilku genów. W związku z tym trudno o profilaktykę.

Kostniakomięsak jest nowotworem złośliwym, poprzez krew może tworzyć przerzuty – głównie do płuc, jak to miało miejsce u Zuzi.

Terapia osteosarcomy ma charakter skojarzony: łączy operacyjne wycięcie guza z chemioterapię okołooperacyjną (przed zabiegiem ma ograniczyć rozmiary guza, po nim – zniszczyć tak zwane mikroprzerzuty).

Zuzię Polak można wesprzeć na stronie Fundacji Iskierka.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama