13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Zmarł Włodzimierz Jarmołowicz, dyrygent, dziennikarz, honorowy obywatel Olsztyna

OlsztynZmarł Włodzimierz Jarmołowicz, dyrygent, dziennikarz, honorowy obywatel Olsztyna
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W wieku 102 lat zmarł Włodzimierz Jarmołowicz – dyrygent, dziennikarz, honorowy obywatel Olsztyna – poinformował o tym wnuk zmarłego, także dziennikarz Marek Jarmołowicz.

reklama

W informacji o śmierci dziadka Marek Jarmołowicz przypomniał, że Włodzimierz Jarmołowicz przez lata zajmował się popularyzacją folkloru, zwłaszcza folkloru Warmii. Prowadził olsztyńskie chóry (m.in. Moderato, Chór Jara), był jednym z założycieli stowarzyszenia Teatru Kukiełkowego Ziemi Warmińsko-Mazurskiej (obecnie Olsztyński Teatr Lalek), pisał muzykę do spektakli zarówno w teatrze dla dzieci, jak i na scenę dla dorosłego widza w teatrze im. S. Jaracza. Jarmołowicz kierował także redakcją muzyczną Radia Olsztyn.

Za swoją wieloletnią działalność na rzecz upowszechniania kultury był wielokrotnie wyróżniany – m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; w 1997 r. wojewoda olsztyński przyznał mu medal „Pro Publico Bono” za znaczący wkład w rozwój regionu Warmii i Mazur, a Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury muzycznej przyznał w roku 2004 Złotą Odznakę z Brylantem. Za upowszechnianie rodzimego folkloru warmińskiego otrzymał w roku 2004 dyplom Ministra Kultury, rok później Medal „Dobro Rzeczypospolitej Najwyższym Prawem” oraz Puchar Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr dla Chóru „Moderato” za szczególne osiągnięcia artystyczne.

Niezwykłe portrety w Kamienicy Naujacka
reklama

W 2007 roku Włodzimierz Jarmołowicz został Honorowym Obywatelem Olsztyna.

Był też dyrygentem, pisał muzykę, upowszechniał twórczość innych warmińskich artystów.

reklama

Włodzimierz Jarmołowicz zmarł w wieku 102 lat. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama