3.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Superbroń z USA trafi do olsztyńskiej Dywizji? Wiadomości TVP ujawniły nowe informacje

OlsztynSuperbroń z USA trafi do olsztyńskiej Dywizji? Wiadomości TVP ujawniły nowe informacje

Polscy żołnierze szkolą się w Stanach Zjednoczonych z obsługi wyrzutni HIMARS i systemu PATRIOT.

Od jakiegoś czasu mówi się dużo o amerykańskich wyrzutniach rakietowych HIMARS, głównie za sprawą spustoszenia, jakie sieją wśród rosyjskich agresorów w Ukrainie. Teraz okazuje się, że ta nowoczesna broń z USA niedługo trafi do Polski. Zakontraktowano już 20 wyrzutni, docelowo ma ich być 500.

Trwa szkolenie polskich żołnierzy

W Forcie Sill w stanie Oklahoma w Stanach Zjednoczonych właśnie odbywa się szkolenie polskich żołnierzy, którzy będą obsługiwać ten najnowocześniejszy sprzęt. Mundurowi uczą się również obsługi polskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego PATRIOT. Z żołnierzami rozmawiał dziennikarz TVP.

fot. Wiadomości TVP

Szkolenia są bardzo istotne, ponieważ w przypadku wyrzutni HIMARS obsługa ma tylko cztery minuty na załadowanie pocisków, wystrzelenie ich i oddalenie się na bezpieczną odległość. Po tym czasie stają się łatwym celem do namierzenia i zniszczenia przez przeciwnika.

W szkoleniu biorą udział żołnierze z Mazur

– W Forcie Sill uczymy się o tym, jak powinno wyglądać prawdziwe funkcjonowanie wyrzutni HIMARS w składzie plutonu, następnie baterii, jak prawidłowo powinny obsługi wykonywać swoje zadania, następnie jak prawidłowo powinni wykonywać swoje zadania dowódcy plutonów i dowódcy baterii – powiedział dziennikarzom TVP INFO ppor. Szymon Wróbel z 11. Mazurskiego Pułku Artylerii.

fot. Wiadomości TVP

To szczególnie ważne w warunkach bojowych, kiedy o powodzeniu operacji, a nawet życiu żołnierzy, mogą decydować sekundy.

Współpraca dobrze się układa

Nasi mundurowi mogą liczyć na wsparcie doświadczonych amerykańskich instruktorów.

– To jest wielka encyklopedia wiedzy, jeśli chodzi o instruktorów tutaj, bo oni służą od kilkudziesięciu lat nawet, więc jest to niezwykle ważne dla nas, żeby czerpać tę wiedzę od instruktorów właśnie ze Stanów Zjednoczonych – powiedział ppor. Jakub Ozimek z 11. Mazurskiego Pułku Artylerii.

Również instruktorzy są zadowoleni z współpracy z Polakami.

– Jak do tej pory współpraca bardzo dobrze nam się układa. Ci żołnierze są bystrzy oraz chłonni wiedzy. To sprawni i opanowani liderzy, którzy korzystają z naszego doświadczenia. My uczymy się od nich tak, jak oni uczą się od nas – powiedział sierż. Darryl Barrineau, instruktor programu HIMARS.

Warto wspomnieć, że to już kolejna polska grupa, biorąca udział w szkoleniu z obsługi najnowocześniejszej broni świata.

Równolegle trwają szkolenia z systemu PATRIOT

Poza artylerią i wojskami rakietowymi, w tym systemami HIMARS, ważna jest obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa. Dlatego już od kwietnia w Forcie Sill trwają również szkolenia z obsługi systemu PATRIOT.

– Naszym tutaj głównym zadaniem po tym kursie będzie znajdowanie problemów na sprzęcie oraz jego identyfikacja i naprawa lub wymiana uszkodzonego komponentu – wyjaśniał ppor. Jakub Niźnikowski z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

fot. Wiadomości TVP

Szkolenia prowadzą doświadczeni żołnierze, którzy w praktyce używali tego sprzętu, między innymi na Dalekim Wschodzie.

– Są osobami bardzo pomocnymi, proszą o pytania, sami dużo tłumaczą, tak że mamy pełne wsparcie z amerykańskiej strony – zapewniała kpr. Iwona Kołatka z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

Polska chce zakupić nowoczesną broń

Polska już zakontraktowała 20 systemów HIMARS, w planach ma zakup nawet 500 wyrzutni.

W tym roku mają do nas dotrzeć także dwie baterie systemów PATRIOT. To 16 wyrzutni i ponad 200 pocisków przechwytujących, jednych z najnowocześniejszych na świecie. Resort obrony chce kupić jeszcze 48 takich wyrzutni.

11 Mazurski Pułk Artylerii im. gen. Józefa Bema

11 Mazurski Pułk Artylerii im. gen. Józefa Bema (11 pa) to oddział artylerii Sił Zbrojnych RP z garnizonem w Węgorzewie. 17 października 2013 roku jednostka została podporządkowana dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej, która mieści się w Olsztynie. 11 Pułk Artylerii w swojej strukturze posiada pododdziały:

  • dowództwo
  • dywizjon dowodzenia – radar rozpoznania artyleryjskiego RZRA Liwiec i bezzałogowe statki powietrzne FlyEye[8]
  • 1 dywizjon artylerii samobieżnej – armatohaubica wz. 1977 Dana[6]
  • 2 dywizjon artylerii samobieżnej – samobieżna haubica AHS Krab
  • 3 dywizjon artylerii rakietowej – wyrzutnia rakietowa WR-40 Langusta
  • 4 dywizjon artylerii rakietowej – wyrzutnia rakietowa BM-21 Grad
  • batalion logistyczny
  • kompania inżynieryjna

Obecnie (2022) dowódcą pułku jest płk Mariusz Majerski.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Henryk Pobozny
9 sierpnia 2022 12:49

Sensowny ruch.
Skoro nasze Kraby i Gożdziki oraz Graby pojechały na wschód to coś w 11 Pułku powinno być.
Coś co zasięgiem i skutecznością pokryje cały okręg Kalingradzki.

Polecane