7 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Warmińska Noc Perseidów w Parku Centralnym

OlsztynWarmińska Noc Perseidów w Parku Centralnym

Dla tych, którzy lubią patrzeć w niebo zbliża się jedna z najbardziej spektakularnych nocy w roku. Już za kilka dni będzie maksimum pojawiania się na niebie meteorów, które zdają się przylatywać z kierunku gwiazdozbioru Perseusza.

reklama

Perseidy, bo o nich mowa, zwane są też łzami św. Wawrzyńca. To resztki pozostawione przez kometę Swift-Tuttle, która co 133 lata zbliża się do Słońca i – pod jego wpływem – zostawia mnóstwo swoich fragmentów. Co roku Ziemia wpada w nie w okolicy połowy sierpnia.

Efektowne Perseidy można już podziwiać od połowy lipca. Jednak to w nocy z 12 na 13 sierpnia będzie ich najwięcej. Bywały lata, gdy można było zaobserwować nawet 400 „spadających gwiazd” na 60 minut.

reklama

– O deszczu spadających gwiazd mówi się, gdy w ciągu godziny niebo rozświetli co najmniej sto meteorów – mówi dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Jacek Szubiakowski. – Mniej więcej taką aktywność pokazuje w ostatnich latach rój Perseidów, podczas swojego maksimum. Dokładnej liczby spadków nie przewidzimy. Jednego roku bywa ich dwa razy więcej, niż w poprzednich.

W Olsztynie warto wybrać się do Parku Centralnego już 10 sierpnia. Właśnie tego dnia odbędzie się kolejna edycja Warmińskiej Nocy Perseidów, wydarzenia organizowanego przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

reklama

Tego wieczora i nocy zapowiada się mnóstwo atrakcji. Od 18:00 będą animacje dla dzieci, stanowisko obserwatorów nieba, wystawa meteorytów, a swoje podwoje otworzy mobilne planetarium. W tartaku Raphaelsohnów co godzinę będzie można wysłuchać prelekcji popularnonaukowych:
18:00 – prelekcja dla dzieci – (Joanna Widzińska),
19:00 – Gwiazdy spadały nad Warmią – (dr Ernest Świerczyński),
20:00 – Życie na orbicie (Przemysław Rudź, Polska Agencja Kosmiczna),
21:00 – Aktywność słoneczna (dr Bartosz Dąbrowski – Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne).
Natomiast od 22:00 przy fontannie będzie można obserwować rój Perseidów.

Warmińska Noc Perseidów w środę (10 sierpnia) od 18:00 w Parku Centralnym i Tartaku Raphaelsohnów.

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Bezsens
9 sierpnia 2022 10:19

Czemu 'imprezka’ w parku jest w środę, skoro maksimum roju ma być w piątek??? Niestety w czwartek większość ludzi wstaje do pracy i nie będzie z dziećmi siedzieć w nocy w parku. W piątek bym się chętnie przeszedł, a tak to lipa 🙁

Popularne
Ogłoszenia