reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Siedmiu chętnych do prac przygotowawczych przy obwodnicy Dobrego Miasta

OlsztynSiedmiu chętnych do prac przygotowawczych przy obwodnicy Dobrego Miasta

Siedem firm złożyło oferty w przetargu na wykonanie dokumentacji przygotowawczej obwodnicy Dobrego Miasta w ciągu drogi krajowej nr 51 – poinformowała olsztyńska GDDKiA. Inwestycja jest na liście zadań rezerwowych w Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

reklama

Jak poinformował rzecznik GDDKiA w Olsztynie Karol Głębocki, z siedmiu złożonych w przetargu ofert najniższą cenę – 3,38 mln zł zaproponowało konsorcjum firm STI z Warszawy i S.Te.P. z Włoch, najwyższą – 4,43 mln zł firma MPRB z Krakowa. Inwestor przeznaczył na wykonanie tego zadania ponad 3,5 mln zł. Oferty sprawdzi teraz komisja przetargowa.

Zakres dokumentacji, która jest przedmiotem przetargu, obejmuje Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe wraz z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Zwycięzca przetargu będzie miał na jej wykonanie 42 miesiące od momentu podpisania umowy.

reklama

„Oznacza to, że w połowie 2026 roku będziemy gotowi do ogłoszenia przetargu na realizację obwodnicy Dobrego Miasta w systemie Projektuj i buduj” – przekazał Głębocki.

Udział w kosztach prac przygotowawczych będzie mieć również gmina Dobre Miasto, która przeznaczy na ten 1,5 mln zł. Budowa tej obwodnicy znajduje się na liście zadań rezerwowych w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

reklama

Obwodnica ma mieć około 8 km. Będzie to droga klasy GP o dwóch pasach ruchu w przeciwnych kierunkach, o szerokości 3,5 m. Ma zaczynać się na styku z przebudowywanym obecnie odcinkiem DK51 Smolajny-Kosyń. Z przeciwnej strony zostanie doprowadzona do istniejącej obwodnicy Barcikowa, omijając jednocześnie miejscowość Stary Dwór.

Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo i warunki ruchu drogowego oraz zwiększyć przepustowość. Według GDDKiA spowoduje to zmniejszenie liczby wypadków, obniżenie poziomu hałasu i zanieczyszczeń powietrza, oraz natężenia ruchu tranzytowego w mieście.

Budowa obwodnicy poprawi parametry drogi krajowej oraz pozwoli na zachowanie stałej prędkości i skrócenie czasu przejazdu na całym odcinku od Smolajn do Dobrego Miasta. Obecnie trwają budowy obwodnicy Smolajn oraz odcinka Smolajny – Kosyń w ciągu drogi krajowej nr 51.

źródło: PAP

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×