fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 27 maja, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Był już alkohol, papierosy – przyszedł czas na pijawki


Masz dla nas zdjęcie albo informację? Wyślij na [email protected] lub FB m.me/twojkurierolsztyn

Sto sztuk pijawek lekarskich – gatunku zagrożonego wyginięciem i objętego ochroną – zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym w Grzechotkach.

W ostatni weekend do odprawy celnej zgłosił się tam obywatel Niemiec podróżujący mercedesem sprinterem z zabudową typu camper. Zaraz po przekroczeniu granicy podróżny wzbudził zainteresowanie funkcjonariusza celnego, który po przyjęciu zgłoszenia skierował pojazd do kontroli szczegółowej.

W wyniku rewizji w toalecie pojazdu, na podłodze, znaleziono przykryty kocem słój, w którym kłębiły się pijawki. Po przeliczeniu i wstępnej ekspertyzie okazało się, że są to pijawki lekarskie Hirudo medicinalis w ilości 100 szt. Pijawki te są wpisane do załącznika B Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1320/2014 jako gatunek prawnie chroniony – komentuje Ryszard Chudy, rzecznik olsztyńskiej Izby Celnej.

Fot. Izba Celna w Olsztynie.
Fot. Izba Celna w Olsztynie.

W trakcie składania wyjaśnień podróżny powiedział, że pijawki kupił w aptece w Kaliningradzie w celach leczniczych, na własne potrzeby. Przeciwko obywatelowi Niemiec wszczęto postępowanie karne i za złamanie Ustawy o ochronie przyrody odpowie on przed sądem.

Pijawki czeka teraz długa podróż, ale nie do Niemiec, a do ogrodu zoologicznego w Zamościu, gdzie zgodzono się nimi zaopiekować – dodaje rzecznik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Warte uwagi

Zamieszkaj w Olsztynie

Wszystkich ludzi łączy pragnienie, żeby dobrze im się żyło w miejscu zamieszkania. Stolica województwa warmińsko-mazurskiego znakomicie odpowiada takim wymaganiom. Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz...

Innowacyjna automatyczna kurtyna dezynfekująca stanęła w Szpitalu Wojewódzki w Olsztynie

Pochodząca z Olsztyna spółka JCP Medica, jako pierwsza w Polsce, opracowała innowacyjny i skuteczny sposób dezynfekcji ludzi – automatyczną kurtynę dezynfekującą. Produkt można zastosować...

Trwają dostawy środków ochrony dla szpitali i przedszkoli

Z magazynów Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego rozwożone są środki ochrony osobistej, które trafiają do szpitali, zespołów ratownictwa medycznego i przedszkoli. W zasobach, które najpierw dotarły w...

Konkurs