23 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Był już alkohol, papierosy – przyszedł czas na pijawki

OlsztynBył już alkohol, papierosy - przyszedł czas na pijawki

Sto sztuk pijawek lekarskich – gatunku zagrożonego wyginięciem i objętego ochroną – zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym w Grzechotkach.

reklama

W ostatni weekend do odprawy celnej zgłosił się tam obywatel Niemiec podróżujący mercedesem sprinterem z zabudową typu camper. Zaraz po przekroczeniu granicy podróżny wzbudził zainteresowanie funkcjonariusza celnego, który po przyjęciu zgłoszenia skierował pojazd do kontroli szczegółowej.

W wyniku rewizji w toalecie pojazdu, na podłodze, znaleziono przykryty kocem słój, w którym kłębiły się pijawki. Po przeliczeniu i wstępnej ekspertyzie okazało się, że są to pijawki lekarskie Hirudo medicinalis w ilości 100 szt. Pijawki te są wpisane do załącznika B Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1320/2014 jako gatunek prawnie chroniony – komentuje Ryszard Chudy, rzecznik olsztyńskiej Izby Celnej.

reklama
Był już alkohol, papierosy - przyszedł czas na pijawki przemyt Olsztyn, Wiadomości
Olsztynie.” width=”832″ height=”557″ /> Fot. Izba Celna w Olsztynie.

W trakcie składania wyjaśnień podróżny powiedział, że pijawki kupił w aptece w Kaliningradzie w celach leczniczych, na własne potrzeby. Przeciwko obywatelowi Niemiec wszczęto postępowanie karne i za złamanie Ustawy o ochronie przyrody odpowie on przed sądem.

Pijawki czeka teraz długa podróż, ale nie do Niemiec, a do ogrodu zoologicznego w Zamościu, gdzie zgodzono się nimi zaopiekować – dodaje rzecznik.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia