26 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Pod Grunwald ściągają już miłośnicy średniowiecza

OstródaPod Grunwald ściągają już miłośnicy średniowiecza

Pierwsze obozowiska miłośników średniowiecza pojawiły się już na Polach Grunwaldu, gdzie przygotowują się do rekonstrukcji bitwy z 1410 roku. Tegoroczna rekonstrukcja odbędzie się w sobotę o godz. 15. W wyniku braku zgody, nie wezmą w niej udziału rekonstruktorzy z Rosji.

reklama

Po dwuletniej przerwie z powodu pandemii, organizatorzy zapowiadają, że widzowie zobaczą taką samą ucztę historyczną, jak przed dwoma laty. Na pole walki wyjdzie około 1,2 tysiąca rekonstruktorów. I choć nie będzie Rosjan, żyją ducha średniowiecza także ludzie z innych części Polski.

“Rekonstruktorzy z Rosji co roku pojawiali się pod Grunwaldem i brali udział w rekonstrukcjach, ale w tym roku nie ma na to zgody. Rosjanie nie będą walczyć w Grunwaldzie” – powiedział Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

reklama

Rekonstruktorzy zaczynają gromadzić się na Polach Grunwaldu, pojawiają się tam już pierwsze namioty. Z każdym dniem liczba obozowisk będzie rosła. Niektórzy przybywają tylko na chwilę przed bitwą, inni spędzą kilka dni na polu walki.

Życie w obozach historycznych to dążenie do jak najlepszego odwzorowania ducha tamtego czasu. Ludzie tam przebywający unikają używania nowoczesnych sprzętów, jadają kasze, a zamiast ziemniaków spożywają potrawy gotowane na ogniskach, zgodnie z obyczajami panującymi w 1410 roku.

Rycerskie wydarzenia na Polach Grunwaldzkich rozpoczną się już w środę, między innymi odbędą się: turniej łuczniczy pod hasłem “O Antałek Podkomorzego”, VII Mistrzostwa Polski Miecza Długiego “O Srebrny Miecz Grunwaldu” oraz Mistrzostwa Polski Walk Rycerskich, w tym V Turniej Bojowy Kobiet.

reklama

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia