reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Szpital wojewódzki zyskał sprzęt chroniący przed utratą włosów pacjentki w trakcie chemioterapii

OlsztynSzpital wojewódzki zyskał sprzęt chroniący przed utratą włosów pacjentki w trakcie chemioterapii

Szpital wojewódzki w Olsztynie zyskał nowoczesny sprzęt, który ma uchronić pacjentki poddawane chemioterapii przed ryzykiem utraty włosów. Według specjalistów zachowanie włosów może pozytywnie wpłynąć na psychikę chorych i mobilizować do walki z chorobą nowotworową.

reklama

Przekazany szpitalowi we wtorek sprzęt wartości 65 tys. euro przeznaczony jest dla oddziału klinicznego ginekologii onkologicznej, którego pacjentki są poddawane chemioterapii, ale w razie potrzeby będzie mógł być wykorzystywany w innych oddziałach.

Szpital otrzymał dwa zestawy ze specjalistycznymi czepkami, które chłodzą skórę głowy, zwężając naczynia krwionośne. Dzięki temu wprowadzane do organizmu chemioterapeutyki nie docierają do mieszków włosowych, co zabezpiecza pacjenta przed utratą włosów.

reklama

System składa się z urządzenia pompującego płyn chłodniczy i połączonego z nim czepka, który zakładany jest na głowę pacjenta na 30 minut przed rozpoczęciem podawania leków, a zdejmowany półtorej godziny po jego zakończeniu. Płyn wewnątrz czepka schładzany jest do minus 4 st. C.

Zdaniem specjalistów utrata włosów jest jedną z bardziej dotkliwych kwestii dla psychiki chorych onkologicznie, korzystających z chemioterapii. Dlatego uniknięcie tego może mieć na nich pozytywny wpływ i mobilizować do walki z chorobą nowotworową.

reklama

„Znaczna część naszych pacjentek w trakcie terapii traci włosy, więc metoda, która pozwala na zmniejszenie ryzyka ich utraty ma dla nich niebagatelne znaczenie i pozwala znacznie lepiej znosić chemioterapię” – przekazał ordynator oddziału ginekologii onkologicznej prof. Tomasz Waśniewski.


Sprzęt wartości 65 tys. euro dyrektor Irenie Kierzkowskiej w imieniu Fundacji Korporacyjnej Michelin wręczył prezes Michelin Polska Juan Antonio Alvarez-Ossorio.

– To piękny dar, który pomoże w leczeniu naszych pacjentek – powiedziała Irena Kierzkowska. Za wsparcie podziękował również wicemarszałek województwa Miron Sycz.

– Cieszymy się, że możemy pomóc – odpowiedział Juan Antonio Alvarez-Ossorio.

Dr Magdalena Sikorska i psycholog kliniczny Joanna Roszak-Załoga z Oddziału Klinicznego Ginekologii Onkologicznej odpowiadały na pytania licznie przybyłych dziennikarzy.

– Jak ważna jest jakość życia pacjentów onkologicznych nie musimy nikogo przekonywać, a utrata włosów jest jedną z najbardziej dotkliwych kwestii dla ich psychiki. Znaczna część naszych pacjentek w trakcie terapii traci włosy, więc metoda, która pozwala na zmniejszenie ryzyka ich utraty ma dla nich niebagatelne znaczenie i pozwala znacznie lepiej znosić chemioterapię – podkreślają specjaliści.


źródło: PAP

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×