20 C
Olsztyn
piątek, 12 sierpnia, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Gen. dyw. Krzysztof Radomski pożegnał się z 16. Dywizją Zmechanizowaną

OlsztynGen. dyw. Krzysztof Radomski pożegnał się z 16. Dywizją Zmechanizowaną

Wyznaczony na szefa Inspektoratu Kontroli Wojskowej gen. dyw. Krzysztof Radomski pożegnał się w poniedziałek z oficerami i żołnierzami 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Ustępujący dowódca 16. Pomorskiej Dywizji mówił, że „bezpieczeństwo Polski, wszystkich obywateli oraz naszych rodzin jest dobrem najwyższym”.

reklama

Generał dywizji Krzysztof Radomski został wyznaczony na szefa Inspektoratu Kontroli Wojskowej przez szefa MON, wicepremiera Mariusza Błaszczaka. Swoje obowiązki na nowym stanowisku objął 1 lipca. Pełniącym zadania dowódcy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej jest obecnie gen. bryg. Wojciech Ziółkowski.

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika dziękując za dotychczasową służbę generałowi Radomskiemu ocenił, że „odchodzi on na stanowisko bardziej wymagające i bardziej odpowiedzialne”. Jak dodał, dowodzenie przez ostatnie trzy lata 16. Dywizją było trudne z uwagi na COVID, ochronę polsko-białoruskiej granicy oraz sytuację na Ukrainie.

reklama

„Kto by pomyślał, że gdy gen. Radomski obejmował dowodzenie, to że 16 Dywizja ze wszystkimi pododdziałami i oddziałami stanie przed wyzwaniem walki z COVID. Los historii jest bardzo brutalny i życie pisze różne scenariusze. Kolejnym wyzwaniem była ochrona granicy. Mało tego obecnie sytuacja na Ukrainie wymusza zwiększenie liczebności wojska, jego modernizację i intensywność szkolenia”- ocenił gen. Mika.

Zmiana dowodzenia w 45 Olsztyńskim Batalionie Lekkiej Piechoty

Wskazał, że na nowym stanowisku służbowym gen. Radomski będzie „oceniał, wskazywał kierunki rozwoju sił zbrojnych, gotowość i zdolności do działania”.

reklama

Gen. Radomski podkreślił, że 16. Dywizja zabezpieczała granicę tymczasową zaporą inżynieryjną oraz ochraniała granicę, gdy stawiano mur.

„Tym działaniem żołnierze dywizji wspierając straż graniczną, policję z innymi jednostkami dowództwa generalnego wykonywali swoje obowiązki na wysokim poziomie, nawet kosztem własnego zdrowia i życia”- ocenił.

„Bezpieczeństwo Polski, wszystkich obywateli oraz naszych rodzin jest dobrem najwyższym. Każdego dnia służymy niepodległości naszego państwa oraz nienaruszalności jej granic, wypełniając fundamentalne cnoty żołnierza wojska polskiego: patriotyzm, męstwo, uczciwość, odpowiedzialność i sprawiedliwość. W sytuacji bojowej, jaką jest ochrona granicy polsko-białoruskiej żołnierze dywizji wykazali się męstwem, odpowiedzialnością i odwagą”- mówił gen Radomski. Wskazał, że „po tym przyszło jeszcze coś gorszego – bestialska napaść na Ukrainę; to ostatni rok mojego dowodzenia dywizją i podejmowania ciężkich decyzji i wyzwań”.

Premier: armia nie może być reliktem przeszłości, musi być gwarantem przyszłości

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił znaczenie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, która stacjonuje na wschodzie kraju i ściśle współpracuje z batalionową grupą bojową NATO.

Generał Radomski od 2019 r. był dowódcą 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Od maja 2016 r. zajmował stanowisko szefa Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych – zastępcy Inspektora Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie. W latach 2004-2005 był dowódcą batalionowej grupy bojowej w PKW Irak.

źródło: PAP

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×