16 C
Olsztyn
niedziela, 14 kwietnia, 2024
reklama

Ojciec zostawił 4-letniego syna w zamkniętym samochodzie

IławaOjciec zostawił 4-letniego syna w zamkniętym samochodzie

Zamknięty samochód i zamknięte szyby takie zgłoszenie otrzymali policjanci. Właśnie w takich warunkach przez kilka minut w upalny dzień miał przebywać w aucie mały chłopiec. Na szczęście okazało się, że szyby w samochodzie były otwarte, a chłopcu nic się nie stało i nie potrzebował pomocy medycznej. Przypominamy, że w związku z panującymi upałami bądźmy rozsądni i odpowiedzialni, stosując się do podstawowych zasad unikniemy wielkiej tragedii.

reklama

W środę (29.06.2022r.) kilka minut po 17:00 oficer dyżurny iławskiej policji otrzymał informację, że na jednej z ulic w Zalewie w zamkniętym samochodzie jest małe dziecko. Na miejsce natychmiast pojechał patrol policji. Funkcjonariusze potwierdzili informacje. Okazało się, że faktycznie 4-latek jest w samochodzie. Chłopiec spał, a w aucie były otwarte wszystkie okna. Tata pracujący na podwórku cały czas obserwował syna. Na szczęście 4-latkowi nie zagrażało niebezpieczeństwo i nie potrzebował pomocy medycznej.

Przypominamy!!!

reklama

Szczególnie narażone na wysokie temperatury są dzieci do lat 3, u których mechanizmy termoregulacji są niewykształcone, temperatura ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione, potliwość ich organizmu znacznie wzrasta, a skóra blednie. W takich sytuacjach dzieci nie płaczą, są zdezorientowane i nie mają siły, aby krzyczeć.

Apelujemy o rozsądek i ostrzegamy, że pozostawienie dziecka w nagrzewającym się, zamkniętym pojeździe skutkuje odpowiedzialnością karną. Najłagodniejszą formą kary jest w tym przypadku mandat karny w wysokości nawet do 500 złotych. Zgodnie z art. 106 Kodeksu wykroczeń „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Karę za popełnienie omawianego czynu przewiduje również Kodeks Karny w art. 160 paragraf 2 „Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Upały stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Pozostawienie pupila w szczelnie zamkniętym samochodzie stanowi dla niego poważne niebezpieczeństwo. Podobnie, jak w przypadku ludzi może dojść do przegrzania organizmu, co prowadzi do zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia. W tym przypadku właściciele również nie pozostaną bezkarni. Ustawa o ochronie zwierząt w art. 35 ust.1a określa kary grożące za znęcanie się nad zwierzętami, tj. kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. W rozumieniu tych przepisów wspomniane znęcanie się nad zwierzętami rozumiane jest również jako „wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu”, w co wpisuje się omawiany problem.

reklama

Pamiętajmy również, że na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. W myśl art. 162 paragraf 1 Kodeksu Karnego za nieudzielanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 3. Będąc świadkiem takiego zdarzenia należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, jakimi powinniśmy się kierować. Widząc zamknięte w pojeździe dziecko należy przede wszystkim sprawdzić jego stan, czy jest przytomne, czy reaguje na nasza obecność i głos. Następnie rozglądamy się w poszukiwaniu właściciela samochodu oraz sprawdzamy, czy drzwi są otwarte. Jeśli nie mamy możliwości dostania się do środka w celu ratowania życia, zgodnie z art. 26 Kodeksu Karnego o stanie wyższej konieczności mamy prawo wybić szybę i uwolnić uwięzionego malucha. Wybrać należy szybę, która znajduje się najdalej od dziecka, aby odłamki szkła go nie zraniły. Do wybicia można użyć twardego przedmiotu lub własnej siły fizycznej. Po wydostaniu dziecka z samochodu należy udzielić mu pierwszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe. Podobne zasady obowiązują w wypadku ratowania zwierząt.

W związku z obecnie panującymi upałami bądźmy rozsądni i odpowiedzialni, stosując się do podstawowych zasad można uniknąć wielkiej tragedii.

źródło: KWP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Krzysztof
6 lipca 2022 23:20

Powinno się chłostać ma rynkach miast autorów tych klikowych tytułów.

Hggghh
6 lipca 2022 21:40

Ukarać za to że drzwi nie otworzył, a tylko wszystkie okna. Mógł też klimatyzację włączyć na fula, ale dziecko może się przeziębić, i też trzeba by ukarać rodzica. Karać wszystkich….. Nawet tych bez winy, karać przechodniów i rowerzystów starych i młodych wszustkich

Polecane
Ogłoszenia