reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

TOP 3 najpiękniejszych kurortów narciarskich we Włoszech

Materiał zewnętrznyTOP 3 najpiękniejszych kurortów narciarskich we Włoszech

Włochy to turystyczny raj – to nie ulega wątpliwości. Atrakcyjnych miejsc jest tam co nie miara i każdy znajdzie coś dla siebie. Fani kąpieli w krystalicznie czystej wodzie mogą wybrać się do któregoś z kurortów nad Morzem Śródziemnym, Tyrreńskim, Liguryjskim czy Adriatyckim. Entuzjaści zabytków doskonale odnajdą się w Rzymie, Wenecji, Florencji czy Bari. Zakochani w turystyce kulinarnej pokochają Neapol, Sycylię czy Toskanię. Także ludzie szukający sportowych wrażeń nie będą się nudzić, gdyż Włochy futbolem stoją, a zwłaszcza Mediolan oraz Turyn. Dla tych natomiast, którzy lubują się w zimowym szaleństwie mogą wybrać się na północ tego kraju – tylko gdzie? Na to pytanie, odpowiedź znajdziemy poniżej, gdzie przedstawione zostaną 3 najpiękniejsze kurorty narciarskie w Italii. 

Sezon narciarski – kiedy? 

reklama

Na początek warto opowiedzieć sobie na pytanie – ile trwa sezon zimowy we Włoskich górach? Przede wszystkim, należy mieć na uwadze, że mimo podobnego uwarunkowania terenowego, klimat we Włoszech jest nieco łagodniejszy niż w sąsiedniej Austrii. Oznacza to, że zwykle więcej jest słonecznych dni w które chce się bawić na stokach, ale oznacza to też, że mogą wystąpić problemy z opadami śniegu. Istnieją jednak miejsca gdzie o to nie trzeba się martwić, np. Livigno, Dolina Aosty czy Maso Corto.

Większość tras zjazdowych jest dodatkowo sztucznie ośnieżana przez cały sezon, a ten, nawiązując do pytania postawionego w tytule akapitu, trwa od grudnia do marca, a w niektórych regionach od listopada. Ten okres w roku oznacza, że pogoda do szusowania jest najlepsza, a obsługa kurortów codziennie dba o to, by turyści byli zadowoleni z warunków narciarskich. 

Najpiękniejsze kurorty: Val di Fiemme

reklama

W ten oto sposób płynnie przechodzimy do pierwszego z trzech najpiękniejszych kurortów do których można wybrać się na narty we Włoszech. Val di Fiemme jest regionem narciarskim położonym w północnej Italii, w regionie Trydent – Górna Adyga. Znajduje się tam ok. 40 km od Bolzano oraz 60 od Trydentu. Należy do tak zwanego super kompleksu narciarskiego „Dolomiti Superski” na który składa się łącznie ok. 1200 km tras. Samo Val di Fiemme składa się z około 150 km stoków, które obsługuje niemal 50 wyciągów. Jest więc gdzie jeździć. Same stoki są oświetlone, więc można na nich bawić się także po zmroku. Zadowoleni będą także fani snowboardingu – na miejscu znajdują się snowparki oraz half-pipe’y (inaczej rampy). 

Warto zwrócić uwagę na nartostradę Via del Bosco – 4,5 kilometrowy odcinek przeznaczony tak dla dorosłych jak i dla dzieci. Na całej jego długości znajdziemy wiele punktów widokowych, a także materiałów dydaktycznych, które urozmaicą jazdę. 

reklama

Poza samymi aktywnościami sportowymi, jest jeszcze wiele innych atrakcji. Główne miejscowości to Cavalese oraz znane fanom skoków narciarskich Predazzo. W obydwu miasteczkach znajdziemy urokliwe zabytki, ale także wiele restauracji oraz pubów, które wieczorami tętnią życiem. W Cavalese znajdziemy dodatkowo stacje wyciągowe Alpe Cermis, którymi można wybrać się do punktów widokowych z których będzemy mogli podziwiać Dolomity. 

Stoki położone są od 1000 m. n.p.m do 2300 m. n.p.m, a sezon trwa od początku grudnia do mniej więcej końca kwietnia. 

Najpiękniejsze kurorty: Val di Sole

Dolina Słońca, bo tak po polsku brzmi nazwa Val di Sole to jeden z najlepszych miejsc do których możemy wybrać się na narty we Włoszech. Kurort położony jest pomiędzy jeziorem Garda, a Południowym Tyrolem. Swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu, nawet jak na ten region Europy, klimatowi. Słonecznych dni w roku jest tu bowiem bardzo dużo, średnio na 10 dni, aż przez 8 świeci słońce. Daje to ponad 300 słonecznych dni w roku!

Na miejscu znajdziemy około 150 km tras wyposażonych w 58 nowoczesnych wyciągów. Kurort wchodzi w skład tak zwanego Skirama – kompleksu kilku kurortów, min. Marilleva, Madonna di Campiglio, Folgardia oraz rzecz jasna Val di Sole, które razem składają się na gigantyczny, jeden z największych na świecie regionów narciarskich, oferujący łącznie 380 km stoków oraz 140 wyciągów. 

Trasy narciarskie położone są na wysokościach mieszczących się w granicach 900 – 3016 m. n.p.m. Sezon natomiast trwa od grudnia do kwietnia.

TOP 3 najpiękniejszych kurortów narciarskich we Włoszech

Najpiękniejsze kurorty: Livigno

Livigno to jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich we Włoszech. Położony jest w Lombardii, między Passo di Stelvio a masywem Bernina. Swoją popularność zawdzięcza zbudowanemu w latach 60. tunelowi, który znacznie ułatwił dojazd do wcześniej dość mocno odciętej od świata miejscowości. 

Na tereny narciarskie składa się około 110 km tras i 33 wyciągi. Idealnie odnajdą się tutaj poczatkujący oraz średnio-zaawansowani entuzjaści sportów zimowych. Stoki są stosunkowo płaskie i nawet trasy oznaczone kolorem czarnym są bezpieczne i nie sprawią trudności narciarzom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z białym szaleństwem. 

Oprócz samych stoków oraz przepięknych widoków, jedną z zalet Livigno jest fakt, iż cały region objęty jest strefą bezcłową, co oznacza, że oprócz uprawiania sportu, możemy wybrać się na zakupy. Z innych, pozasportowych atrakcji, wyróżnić można np. wycieczki piesze na rakietach śnieżnych, psimi zaprzęgami czy skuterami śnieżnymi, a także wspinaczki po zamarzniętych wodospadach. Ogromną zaletą jest również pogoda – liczba dni słonecznych jest porównywalna z Val di Sole. 

Narty we Włoszech – o czym pamiętać

Włochy kojarzone są z dosyć wysokimi cenami, ale bez obaw. Wbrew pozorom, nie jest tak strasznie, a ceny hoteli na narty we Włoszech są niższe niż w większości regionów Francji, Szwajcarii czy Austrii. Dodatkowo, warto pamiętać o kupowaniu tak zwanych skipasów (w różnych regionach mają inne nazwy), które pozwolą nam na korzystanie ze wszystkich stoków w danym kurorcie, bez konieczności wykupywania karnetów na każdy jeden osobno.

W ramach tychże skipasów można również korzystać z innych dobrodziejstw takich jak między innymi transport publiczny. Warto wiedzieć bowiem, że poszczególne ośrodki są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane i łatwo możemy między nimi się poruszać za pomocą autobusów. Jest to o tyle wartościowym udogodnieniem, że zwykle parkingi są ciasne, drogie i nie ma ich szczególnie dużo. 

Podsumowanie

Wycieczka do Italii to zawsze dobry pomysł. Przede wszystkim wielką rolę gra tu pogoda. Zimy są łagodne, ale śnieżne, co w połączeniu z wieloma dniami słonecznymi oraz naprawdę dobrze zorganizowanymi stokami daje połączenie idealne dla narciarzy. Dodając do tego znakomitą kuchnię, przyjaźnie nastawionych miejscowych oraz szereg aktywności pozasportowych, dostajemy połączenie doskonałe. Nic tak nie smakuje jak pizza oraz spritz po kilku godzinach zimowego szaleństwa!

TOP 3 najpiękniejszych kurortów narciarskich we Włoszech

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×