reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Iwona Arent przejmuje Olsztyn

OlsztynIwona Arent przejmuje Olsztyn

Od 1 lipca dużo się zmieni w strukturach PiS w regionie. Powstały nowe okręgi, powołano nowych szefów i opiekunów województw.

Nowe okręgi i zmiany kadrowe

reklama

O wprowadzonych od 1 lipca przez Komitet Polityczny partii zmianach poinformował rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

W całym kraju powstaną nowe okręgi – ich liczba wzrosła z 41 do 94.

reklama

W województwie warmińsko-mazurskim, oprócz dotychczasowych (olsztyńskiego i elbląskiego) utworzono okręgi iławski i ełcki. Okręg olsztyński obejmie miasto Olsztyn i powiaty: olsztyński, szczycieński i nidzicki; okręg elbląski – miasto Elbląg oraz powiaty: bartoszycki, braniewski, elbląski i lidzbarski; okręg iławski – powiaty: działdowski, iławski, nowomiejski i ostródzki; okręg ełcki – powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, olecki, piski oraz węgorzewski.

To oznacza również zmiany kadrowe.

reklama

Powołano nowych szefów okręgów: nadzór nad okręgiem olsztyńskim obejmie posłanka Iwona Arent, elbląskim – poseł Leonard Krasulski, iławskim – poseł Zbigniew Babalski, a ełckim – Mateusz Szkaradziński, obecny dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału PFRON-u, były doradca wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.

Nie obyło się bez zaskoczeń

O ile wybór szefów okręgów iławskiego i elbląskiego nie był dla nikogo niespodzianką, o tyle w okręgu ełckim spodziewano się raczej posła Jerzego Małeckiego lub posła Wojciecha Kossakowskiego.

Jeszcze większe zaskoczenie, ale i aprobatę członków PiS-u, wywołał wybór posłanki Iwony Arent na szefa okręgu olsztyńskiego. Przez ostatnie 20 lat kierował nim Jerzy Szmit, i chociaż niejednokrotnie chodziły słuchy o jego ustąpieniu, nic takiego do tej pory się nie wydarzyło.

Nie jest też tajemnicą wieloletnia rywalizacja pomiędzy tymi dwoma politykami.

– Jestem człowiekiem zaangażowanym w życie publiczne od 40 lat. Myślę, że z dużym dorobkiem, z ogromną wiedzą, doświadczeniem i zapleczem społecznym. Mam szereg i to bardzo liczne grupy przyjaciół, którzy w różnych, nawet najtrudniejszych, czasach mnie wspierali i wspierają. Ja się odwdzięczam tym, że działam energicznie na rzecz publicznego dobra. Taką działalność będę dalej prowadził – mówił o sobie Jerzy Szmit na antenie Radia Olsztyn jeszcze we wtorek.

Niektórzy obawiają się, że osoby do tej pory współpracujące z byłym szefem okręgu mogą stracić posady.

Bez wątpienia to duża zmiana dla regionu.

Kim jest Iwona Arent?

Iwona Arent jest doświadczoną posłanką. To urodzona w Olsztynie polityk i politolog, posłanka na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji oraz delegatka do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Od 2002 roku jest związana z partią Prawo i Sprawiedliwość, gdzie była między innymi skarbnikiem i wiceprezesem regionu olsztyńskiego. W 2006 roku uzyskała mandat poselski, zasiadała w wielu komisjach i zespołach. W 2022 roku została pełnomocnikiem okręgu olsztyńskiego PiS.

Zmiany dotyczą nie tylko okręgów

Na posiedzeniu Komitetu Politycznego powołano także zastępcę sekretarza generalnego partii, Piotra Milowańskiego. Rzecznikiem został Radosław Fogiel, wicerzecznikiem – Urszula Rusecka.

Wyłoniono również 16 tzw. opiekunów województw, wśród których znaleźli się między innymi premier, wicepremierzy czy marszałek sejmu. Jednym z ich zadań ma być nadzór nad przebiegiem wprowadzanych zmian strukturalnych, innym – przygotowanie do nadchodzących wyborów.

W województwie warmińsko-mazurskim to stanowisko otrzymał wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Co istotne, pełnomocnicy okręgowi nie mogą łączyć swoich obowiązków z funkcjami ministerialnymi, wiceministerialnymi, sejmowymi ani senackimi.

Nową strukturę zaakceptował Jarosław Kaczyński.

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

16 KOMENTARZY

16 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×