fbpx
-1 C
Olsztyn
poniedziałek, 5 grudnia, 2022
reklama

Za 67,7 mln zł zmodernizowano ciepłownię Kortowo

OlsztynZa 67,7 mln zł zmodernizowano ciepłownię Kortowo

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Za 67,7 mln zł zmodernizowano ciepłownię Kortowo w Olsztynie dostosowując ją do wymogów dotyczących norm emisyjnych. Spółka jest w fazie testów zmodernizowanej instalacji, a także szkolenia i wdrażania pracowników – podało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie.

Spółka podała w komunikacie, że modernizacja Ciepłowni Kortowo kosztowała 67,7 mln zł brutto a 55 proc. tej kwoty pochodzi z pożyczki z programu „Ekumulator” przyznanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Modernizacja miała na celu dostosowanie Ciepłowni Kortowo do norm emisyjnych wynikających z unijnej Dyrektywy IED i Konkluzji BAT, w szczególności uzyskania poprawy parametrów emitowanych spalin i ograniczenie oddziaływania ciepłowni na środowisko. Same prace modernizacyjne trwały prawie dwa lata, a cały proces od pomysłu do realizacji – 4 lata- wskazała spółka.

Prezydent Elbląga: pogłębienie toru wodnego do elbląskiego portu to zadanie Skarbu Państwa

Modernizację zakończono prawie na rok przed wejściem w życie nowych norm emisji, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Aktualnie spółka jest w fazie testów zmodernizowanych instalacji, a także szkolenia i wdrażania pracowników. W trakcie modernizacji wykorzystano najnowocześniejsze dostępne dziś technologie.

Istniejące kotły węglowe zostały dostosowane do niskoemisyjnych wymogów, dzięki czemu ograniczono emisję pyłków, tlenków siarki czy tlenków azotu. Wszystkie kotły zostały uzbrojone w reaktory odsiarczania i odazotowania, a także przystosowane do spalania biomasy z węglem, co pozwala nam istotnie wpłynąć na koszty zakupu uprawnień do emisji CO2- podał MPEC w Olsztynie.

Z tyłu budynku Ciepłowni Kortowo powstało ogromne +laboratorium+, które pracuje na rzecz ograniczenia emisji. Najwyższe elementy urządzeń mają ok. 26 m wysokości. Za kotłami zamontowano filtry workowe, które spowodują, że emisja pyłu będzie ograniczona o 86 proc. Modernizacja pozwoliła dostosować również wyśrubowane normy emisji siarki. Z początkiem 2023 roku emisja tego szkodliwego gazu do atmosfery będzie musiała być obniżona o 87 proc. Z kolei norma dotycząca tlenków azotu zostanie obniżona o 55 proc. – podał MPEC.

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych”

Historycznym momentem tej modernizacji było wyburzenie starego 120-metrowego komina w marcu 2021 r. Wyburzony komin został zastąpiony nowym – 70-metrowym.

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze